reklama 

Benefiční koncert podpoří opravu varhan v hajnickém kostele

7.12.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 283

Trutnov – Oprava varhan. Ta je smyslem benefičního koncertu, který se uskuteční v pátek v 18 hodin v kostele sv. Mikuláše v Hajnici. Vystoupí při něm s uměleckým přednesem herec činohry Národního divadla Jan Hartl a profesor pražské AMU Jaroslav Tůma, který zahraje na cembalo. Na programu budou duchovní texty a hudba pro klávesové nástroje 17. a 18. století.

Benefiční koncert podpoří opravu varhan v hajnickém kostele

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit k podpoře financování plánované opravy varhan, které jsou již řadu let nefunkční, postavil v roce 1906 vídeňský varhanář Franz Josef Swoboda. V roce 1903 byl jmenován císařským dvorním varhanářem a během svého života získal řadu dalších ocenění. Z jeho dílny se do dnešních dnů dochovalo celkem málo nástrojů, přičemž tři se nacházejí v České republice.

V kulturním vystoupení v podání herce Hartla návštěvníci uslyší výňatky z knihy Zahrada mariánská Julia Zeyera. Varhaník a cembalista Tůma, který koncertuje po celém světě a jeho zájmem jsou historické varhany, jejich ochrana a restaurování, zahraje nejen díla Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Johanna Pachelbela, ale také improvizaci na adventní téma.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: zptacihopohledu.cz

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama