reklama 

Vánoce na Novém Zélandu? Hezké volno na pláži a grilování

25.12.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 1644

Trutnov - „Je to divný,“ odpověděl mi náš bývalý redakční kolega Ondřej Najman přezdívaný Chucky, když jsem mu zavolal a zeptal se ho na Vánoce na Novém Zélandu. Žije tam už skoro sedm let.

Vánoce na Novém Zélandu? Hezké volno na pláži a grilování

Na druhou stranu zeměkoule, jak sám říká, si odjel užívat, ale mít Vánoce v letě, kdy rtuť v teploměru šplhá ke třicítkám a na grilu si otáčíte maso, je pro našince přeci jen „úlet“. „Na to si nejde zvyknout. Jako Vánoce ti to vůbec nepřipadá a neprožíváš to jako doma. Bereš to jen jako hezké volno na pláži,“ říká muž z druhého největšího novozélandského města Christchurch, které má asi 370 tisíc obyvatel.

Do země protinožců se vydal s kamarádkou Petrou, kterou si později vzal, a nyní vychovávají už skoro tříletého kluka se jménem Chucky Andrew Paul. A právě ten u rodičů trošku mění pohled na Vánoce vzhůru nohama. „Když už máš rodinu, snažíš se maličko přizpůsobit,“ přiznává Chucky. „Ale takové ty zvyky, kdy se dává něco do ponožek a další Santa věci, ještě nemáme zmáknuté a ani nevíme, jak to přesně s naším malým v budoucnu budeme dělat,“ zamyslí se nad otázkou, jestli si zvolí českou či novozélandskou tradici Vánoc.

Teď ale stále slaví Štědrý den po česku 24. prosince. A pěkně klasicky: salátem, řízky, klobásami…  „A druhý den nás pak to obžerství čeká znovu,“ směje se. Vánoce u protinožců probíhají v americkém stylu, takže Christmas Day s rozdáváním dárků je až 25. prosince. „Tak to s nimi jdeme oslavit ještě jednou,“ vypravuje Ondra, jak vyrazí na návštěvu za známými a užívají si vlastně Vánoce nadvakrát. Ty druhé jsou však velmi zvláštní. Lidé se sejdou venku na zahradě, vytáhnou gril, dělá se barbecue a popíjí pivo. „Je to hodně o relaxu,“ potvrzuje Ondra. A co krocan na stole? „To jsem tady ani neviděl, hlavně vede maso a zelenina na grilu. A Christmas ham. Šunka! Všichni se ládují uzenou šunkou od kosti. Kupují celý nohy, se dá říct.“

Samozřejmě v Christchurchu existuje i silná „grupa“ českých cestovatelů, a tak není problém se sejít na české večeři se vším všudy. „My jsme tam dřív chodili, ale teď jsme se přestěhovali dál od města, takže už nejsme tak aktivní,“ vysvětluje Chucky, jenž je zaměstnaný v grafickému studiu, které vyrábí lepenou reklamu a řezanou grafiku. „Vzpomínám si, že na první Vánoce jsme se ale sebrali a vydali se do nějakého kempu a tam jsme seděli u ohně. Dokonce někdo koupil i umělý ministromeček. To byla legrace.“

Za to teď, přestože o Vánocích na Novém Zélandu převládají stromky umělé, mají doma stromek živý. „Po narození kluka jsme si koupili jeden v sadu a ten nám roste na zahradě v květináči. Na Vánoce ho vždycky přeneseme domů a trošku ozdobíme. Myslím, že maximálně má vyrůst do metru a půl,“ říká Chucky. A co vánoční pohádky v televizi? „My nemáme televizi,“ ušklíbne se Ondra a povídá, že si ale pohádky pouští sami přes počítač, přičemž inspiraci hledají podle televizního programu v Čechách. „Vždycky se koukneme, co zrovna dávají, stáhneme si to a pouštíme tady,“ popisuje.

Za tu dobu, co je Chucky na Novém Zélandu, se domů na Vánoce nikdy nevrátil. „Komu by se taky chtělo jezdit do zimy, že?“ směje se. Na druhou stranu ale prozradil, že mu to i chybí. „Já jsem měl Vánoce vždy spojené s běžkováním, byla to pro mě tradice nasadit si běžky a vyrazit do sněhu,“ vzpomene si na domov. A tak se těší, až to prý v budoucnu někdy bude možné, že odjede s rodinou domů a užije si klasické studené bílé Vánoce.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: archiv Ondřeje Najmana

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama