reklama 

Z vrcholu vinohradu na barokní areál upře svůj zrak Bohyně vína

20.10.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 649

Kuks – K mimořádné události dojde zítra ve 13 hodin v krásném prostředí kukského barokního areálu. V půl hektarovém vinohradu, který se na opukovém podloží podařilo v roce 2005 vysadit sommeliérovi a jeho majiteli Stanislavu Rudolfskému, bude totiž v blízkosti altánu slavnostně odhalena socha Bohyně vína. kterou vytvořil jaroměřský akademický sochař Petr Novák.

Z vrcholu vinohradu na barokní areál upře svůj zrak Bohyně vína

Tu vytvořil jaroměřský akademický sochař Petr Novák. Podle Rudolfského bude tato socha uvedena v život skrze mistrovské vinařské dílo, totiž sektem Cuvée Kuks ze zdejšího vinice. „Kukská Bohyně vína jako by se zrodila ze Šporkových soch Diany na jednom a Baccha na druhém břehu Labe, aby v „krásném oudolí“ navždy připomínala Euripidova slova o víně, které je útěchou na všechny bolesti, původcem snů a protijedem smutku,“ řekl k dílu znalec baroka a zdejší usedlík Stanislav Bohadlo.

Majitel vinohradu se zná se sochařem Petrem Novákem od dětství. Umělec je velkým obdivovatelem Matyáše Bernarda Brauna. „Říkali jsme si, že by bylo hezké, kdyby nějaká socha mohla stát na Kuksu, a to nejlépe ve vinohradu. Nezávisle na sobě jsme se shodli, že by se umístila u altánu,“ prozradil Rudolfský, kterému se líbil už sádrový model.

Socha je stejně vysoká jako Braunovy sochy u hospitalu, tedy dva metry čtyřicet tři centimetrů. Novák své dílo vytesal z pískovce. „Je to nejen hold baroknímu sochaři Braunovi, ale také pocta prozíravosti Františka Antonína Šporka, který dokázal něco tak monumentálního za svoje peníze na Kuksu vytvořit,“ dodal Rudolfský. V souvislosti s touto novinkou vznikly také bronzové odlitky, které budou nabízeny donátorům, aby se na sochu získaly peníze.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Stanislava Rudolfského, atelier Tsunami, Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama