reklama 

Manažerská pochybení stála židli Víta Petiru, ředitele Barevných domků Hajnice

29.2.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 2673

Trutnov - Téměř na den dva roky vydržel Vít Petira ve funkci ředitele Barevných domků Hajnice, které poskytují pobytové sociální služby lidem s mentálním postižením. Od dnešního odpoledne je vše jinak. Rada Královéhradeckého kraje ho odvolala. Důvodem je hned několik manažerských pochybení, které zjistil odbor sociálních věcí krajského úřadu.

Manažerská pochybení stála židli Víta Petiru, ředitele Barevných domků Hajnice

Podle Josefa Lukáška, krajského radního pro oblast sociální (KSČM), vedlo radu k tomuto kroku více důvodů. „Mezi hlavními je nezajištění zpracování roční účetní uzávěrky organizace, a to ani přes urgenci, nedostatečné plnění manažerských povinností nebo například neplnění opatření uložených odborem sociálních věcí. Všechny tyto nedostatky vedly k všeobecné ztrátě důvěry,“ uvedl.

Petira působil ve funkci ředitele Barevných domků Hajnice od 1. března 2014. Tehdy na tomto místě nahradil dlouholetou ředitelku Barevných domků Lenku Škarkovou, která instituci vedla bezmála deset let od roku 2004 do 2. prosince 2013, kdy byla odvolána. Důvodem byly výsledky neohlášené kontroly pracovníků Odboru sociálních věcí Krajského úřadu v Hradci Králové, která proběhla v říjnu roku 2013. (Více čtěte zde)

VP A JLVít Petira s radním Josefem Lukáškem při uvedení do funkce ředitele BD.

„Zjištěná pochybení byla jednoznačným důvodem pro její okamžité odvolání z funkce,“ řekl tenkrát radní Lukášek. (Více čtěte zde) Do funkce šéfa Barevných domků byl vybrán Petira. Ten tehdy naší redakci sdělil, že je pro něj prioritou personální stabilizace. Od té doby už s Trutnovinkami odmítl komunikovat s poukazem na to, že se „z našeho pohledu nejedná o objektivní a nestranné médium.“

Za dvouleté Petirovo ředitelování došlo v Barevných domcích k dalším závažným věcem. Při vycházce se 13. dubna minulého roku ztratili dva klienti s těžkou mentální retardací, kteří nekomunikují a nejsou schopni se orientovat. Devatenáctiletý mladík byl nalezen ještě téhož dne večer. Druhý, padesátiletý klient ale strávil venku celou noc. Vypátrán byl až na druhý den ráno. Do akce, která pokračovala přes noc až do ranních hodin, se zapojilo několik desítek policistů a vrtulník s termovizí. Čtěte také.

Vit Petira 2

To ale nebylo všechno. Téměř ve stejnou dobu se při konzumaci rohlíku začal dusit postižený čtyřicetiletý Pavel, dlouholetý klient Barevných domků Hajnice. Upadl do bezvědomí a několik minut byl bez kyslíku. Převezen byl na ARO trutnovské nemocnice. „Pokud se syn z bezvědomí probere, bude vlivem události poškozený. Každopádně už bude jen ležící pacient. Nevypadá to s ním dobře a bojím se nejhoršího,“ sdělila jeho matka Stanislava Křížková z Pardubic. Její syn je stále v péči lékařů. Čtěte také.

Na post ředitele Barevných domků Hajnice bude vypsáno výběrové řízení, které by mělo být zahájeno nejpozději do poloviny března. Do doby, než budou známy výsledky, pověřila rada kraje vedením organizace Petra Jakla, který je v současné době zástupcem ředitele. Vít Petira byl sice odvolán z funkce ředitele, ale dál zůstává zaměstnancem organizace.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama