reklama 

Šedesát let ve fotografii aneb Jak to cvakli ve fotoklubu

29.2.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 1008

Trutnov - Člověk zapomíná, fotografie ne. Zajímavý pohled do minulosti nabízí nová výstava v Muzeu Podkrkonoší. Nejen že snímky zachycují Trutnov či okolní přírodu, ale rovněž tvorbu několika desítek zdejších fotografů - známých více či méně, které ale spojuje důležitá okolnost - dříve či později se stali členy místního fotoklubu.

Šedesát let ve fotografii aneb Jak to cvakli ve fotoklubu

Současný předseda fotoklubu Zbyněk Šanc hovoří při čtvrteční vernisáži. Dohlíží na něj ředitel muzea Vlastimil Málek a kolega Zdeněk Vojáček

Dnes už je trutnovský Fotoklub KDÚ (nazvaný podle pravidelných setkání Každé Druhé Úterý) známým a velice činným spolkem. Jeho začátky v roce 1956 při Okresním kulturním středisku ale nebyly tak velkolepé jako aktuální výstava. „Založení a první léta činnosti jsou obestřena rouškou tajemství. Přesný chod událostí si již nikdo z žijících nepamatuje,“ řekl dnešní předseda Zbyněk Šanc.

Iniciátorem vzniku byl jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Bedřich Máj, který se tehdy přestěhoval z Prahy do Trutnova. Dalšími zakládajícími členy byli fotograf a filmař Eduard Čapek, právník Heřman Hönigsfeld a Rudolf Matějka (první předseda klubu). Krátce po založení se stali členy dva významní autoři. Prvním je dlouholetý fotokronikář našeho města a pozdější předseda klubu Karel Hybner. Druhým je uznávaný krajinář a autor mnoha fotopublikací Jiří Havel.

IMG 8056

„V šedesátých a počátkem sedmdesátých let se členy klubu stali někteří významní fotografové, například Miloš Vojíř, Jiří Jahoda, Norbert Záliš nebo Bohuslav Tošovský. Stali se profesionály a fotografii zasvětili celý svůj život,“ upozornil Šanc, který se stal členem koncem sedmdesátých let.

Klub zvládl i aktivitami „slabší“ osmdesátá léta. Po sametové revoluci se rozjel na plné obrátky. Dnes má třiadvacet aktivních členů. „S výjimkou dvou profesionálů jsme všichni amatérští fotografové, kteří mají svou práci, rodiny a spoustu dalších aktivit.

Fotografujeme ve volném čase pro potěšení své a svých přátel. Proto jsou pro nás naše schůzky spojené s možností vzájemného hodnocení donesených snímků a výměny názorů na problémy, které někdy s fotografií ani nesouvisejí, velmi cenné, a proto někteří zůstávají členy i po několik desetiletí,“ uvedl Šanc.

IMG 8069

Od roku 2010 klub provozuje malou fotogalerii Mates na Svatojánském náměstí. V ní prezentuje fotografickou tvorbou vlastních členů i hostů. V roce 2011 byl spolek zaregistrován jako Občanské sdružení KDÚ Trutnov. Pod tímto názvem právě nyní prezentuje fotografie v muzeu. Právě k výročí 60 let existence spolku.

„Vystavují téměř všichni současní členové, a jsou zde také snímky, které se povedlo sehnat od zakládajících a bývalých členů. K vidění je starší tvorba i současná. Byla by škoda, když už se nějaký spolek se dožívá takového věku, aby se mu nevěnovala pozornost, třeba firmou výstavy,“ upřesnil současný člen Ctibor Košťál.

Fotoklub KDÚ

1986 - vítěz tzv. Okruhu vítězů mapových okruhů
1989 - klubová výstava v Muzeu Podkrkonoší
2006 a 2010 - výstavy v městské galerii
2015 - vítězství fotoklubu v Ratibořickém i Turnovském mapovém okruhu

Výstižně o trutnovském fotoklubu psal Karel Hybner v katalogu k výstavě v roce 1989. „Fotokroužky a fotokluby jsou v podstatě dvojího druhu. Jsou takové, které mají pevné stanovy, určují počet předkládaných fotografií, zadávají si tematické úkoly a všemi možnými způsoby vedou své členy k aktivitě. K těm my nepatříme. Tato jeho slova v podstatě platí dodnes,“ zdůraznil při vernisáži předseda Šanc.

Výstava nazvaná 60 let Fotoklubu KDÚ - výběr z tvorby je v Muzeu Podkrkonoší přístupná denně kromě pondělí. Potrvá do 24. dubna.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama