reklama 

Kuželkáři už nemusí snít, dostali novou čtyřdráhu. Za sedm milionů

14.9.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 1769

Trutnov - To byla sláva! Pondělí 12. září 2016 se zapsalo do kroniky města jako den, kdy byla otevřena nová kuželna. V Náchodské ulici v Poříčí v budově společnosti Pratr se během necelých čtyř měsíců podařilo v bývalém skladu vybudovat čtyři profesionální dráhy, hlediště pro šedesát diváků a potřebné sociální zázemí jako jsou šatny, ošetřovna a klubovna.

Kuželkáři už nemusí snít, dostali novou čtyřdráhu. Za sedm milionů

„Děkujeme! A říkám to opravdu od srdce. Je to něco nádherného a opravdu na úrovni,“ byl dojatý při svém projevu předseda kuželkářského oddílu Lokomotivy Roman Kyncl. Desítky let trvající volání po moderním zázemí bylo konečně vyslyšeno. Za tu dobu se objevilo na stole několik projektů, město však na výstavbu nemělo peníze, a tak hledalo jiné řešení.

„Veškeré naše představy ztroskotávaly na tom, že se jednalo o velmi nákladný projekt, naštěstí se podařilo skloubit soukromý záměr s veřejným,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec a dodal, že jako nejekonomičtější a nejrychleji realizovatelnou variantou nakonec byl pronájem prostor kuželny od třetí osoby.

Tou se stal trutnovský podnikatel Michal Havel, který ve své části Olympu zhmotnil kuželkářský sen. „Ještě to nemám přesně sečtené, ale myslím, že ta částka bude přes pět milionů korun,“ prozradil náklady za stavební úpravy. Město pak kuželnu vybavilo vlastními technologiemi a nábytkem za přibližně dva miliony.Smlouva o pronájmu je uzavřena na dobu 10 let s opčním právem na prodloužení nájmu na další dvě období po 10 letech, tj. celkem na 30 let. Měsíční nájem činí 67 tisíc, což ročně dělá něco málo přes 800 tisíc. Za deset let to bude 8 milionů, za třicet 24 milionů. „Z ekonomického pohledu je to pro město stále daleko příznivější cena, než těch 50 milionů, kdy se uvažovalo o stavbě zcela nové kuželny,“ upozornil starosta Adamec.

Hlavní rozdíl oproti staré kuželně je v počtu drah. Místo dvou jsou čtyři. Trutnovské domácí hřiště tak má parametry pro ligové soutěže. Ale to není všechno. Kuželna v Poříčí zároveň získala licenci A, což znamená, že se tady mohou pořádat i mezinárodní turnaje na té nejvyšší úrovni. Rozšíření drah navíc umožní trénovat současně většímu počtu hráčů.

Kuželna však nebude jen pro závodní plejery, zakoulet si může přijít každý. Rezervace bude probíhat přes formulář na www.kuzelkytrutnov.cz. „Chtěl bych teď jen veřejnost požádat, aby s námi měla chvilku trpělivost. V oddíle je velká euforie. Všichni budou chodit trénovat a volného času zbyde málo. Ale myslím, že za měsíc to opadne, takže pak budeme informovat, kdy bude možné chodit hrát,“ upřesnil předseda Roman Kyncl.Dopoledne, odpoledne i večer. Hráči Lokomotivy nyní trénují pořád, aby dohnali manko, protože kuželna měla být hotová už v srpnu. „Jsem z toho nadšený. Lítá to suprově. Oproti staré kuželně je to velký rozdíl,“ povídal dorostenec Marek Plšek, jeden ze čtyř mladíků, kteří po přestřižení pásky předvedli divákům ukázkové hody. „I když jsme na trénink neměli tolik času, tak jsme snad stihli něco potrénovat,“ usmál se.

Už zítra se totiž v kuželně odehraje první soutěžní utkání. Béčko Lokomotivy ve Východočeské divizi přivítá od 18.30 hodin Smiřice a v sobotu si od 10 hodin na domácí čtyřdráze odbyde svou premiéru třetiligové áčko, které vyzve Kutnou Horu.

A jaký bude osud staré kuželny vedle Lidlu? „Zatím nevíme,“ pokrčil rameny starosta Adamec, ale dodal, že o budovu je zájem. Kdo nebo za jakým účelem ji chce koupit, prozradit nechtěl, protože to ještě není veřejná informace. „U budovy je problém s příjezdem a momentálně se zkoumá, jestli to půjde vyřešit. Když se to podaří a bude zájemce, rádi budovu za nějakých podmínek prodáme,“ řekl.

Pokud by však příjezd nedopadl, tak starou kuželnu čeká demolice a na jejím místě by už zřejmě žádná nová stavba nevznikla. „Myslím, že podle územního plánu by tam nic být nemělo, protože kuželna dokonce bránila komunikaci, která se kvůli ní musela uhnout. A vzhledem k tomu, co bude v okolí, tak dům v této lokalitě není potřebný,“ poznamenal starosta.

Několika generacím kuželkářů by pak jistě ukáplo pár slz, tamní dvoudráha se „dožila“ požehnaného věku. Ale to už je minulost a všichni kuželkáři se těší, jak začnou tvořit novou historii oddílu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama