reklama 

V Krkonoších povede korunami stromů unikátní stezka s věží

17.9.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 5032

Trutnov – Nevšední projekt začíná vznikat na úpatí Černé hory v nedalekých Janských Lázních. Korunami stromů tam totiž povede 1300 metrů dlouhá stezka vycházející z podzemní kořenové části do výšky třiadvaceti metrů. Zhruba ve dvou třetinách stezky se bude tyčit 45 metrů vysoká vyhlídková věž.

V Krkonoších povede korunami stromů unikátní stezka s věží

Celá stavba bude bezbariérová, tím bude umožněn přístup až na její nejvyšší místo hendikepovaným, seniorům nebo rodičům s kočárky. Věž nabídne volný výhled a otevře nové pohledy na východ, jih a západ. Zemní práce už byly zahájeny, na jaře budou vybudovány dřevěné konstrukce. Stavba by měla být dokončena v červnu příštího roku s tím, že v červenci bude stezka slavnostně otevřena.


Jediná podzemní interpretace půdy v České republice.

Podle Filipa Pekárka, jednatele společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše, je projekt v několika bodech unikátní. „Návštěvníci se dostanou nejprve na vodorovnou část stezky, vedoucí až 23 metrů nad terénem. Po 410 metrech se stezka zanoří do podzemí, kde návštěvníci budou mít možnost studovat mikrosvět půdy – od kořenů po nejmenší živočichy. Poté budou postupovat po stezce vzhůru a obdivovat nádherný krkonošský smíšený les,“ vysvětlil.


Názorná interpretace; nový koncept prohlídek pro dospělé a děti.

Nová stezka vzniká ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku, která je garantem přírodně - edukativního konceptu. „Projekt velmi dobře zapadá do dlouhodobé strategie environmentální výchovy a zároveň nám pomůže rozmělnit počet návštěvníků na hřebenech Krkonoš. Projekt Stezky  korunami stromů v Krkonoších jednoznačně vítáme. Je to trend, který v posledních letech hojně využívají v západoevropských národních parcích,“ uvedl Radek Drahný, tiskový mluvčí Správy KRNAP. 


Umístění Stezky korunami stromů Krkonoše na okraji Janských Lázní.

Stejně jako na Lipně, bude i v Janských Lázních součástí Stezky korunami stromů suchý tobogán. „Projekt bude také obsahovat interaktivní zastávky, na kterých se budou návštěvníci zábavnou formou dozvídat zajímavosti o lese, národním parku, ochraně přírody nebo fauně a flóře. Hlavně pro děti jsou připraveny adrenalinové sekce, na které budou určitě dlouho vzpomínat,“ dodal Pekárek, který zdůraznil, že projekty se realizují s důrazem na ochranu přírody a stejně tomu bude i v Janských Lázních.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv projektu

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama