reklama 

Zachráněná kaple sv. Tekly v Babí byla vysvěcena, zvonu požehnáno

24.9.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 707

Trutnov – „I malé církevní stavby jsou pro náš region důležité. Jsou po desetiletí součástí našich životů a nyní mohou plnit novou společenskou roli,“ prohlásil starosta Ivan Adamec. Jeho slova se bezprostředně týkají i zrekonstruované a tím také zachráněné barokní kaple sv. Tekly v Babí, kde se včera odehrály slavnostní chvíle.

Zachráněná kaple sv. Tekly v Babí byla vysvěcena, zvonu požehnáno

Město ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Horním Starém Městě se totiž rozhodlo kapli z roku 1755, která stojí vedle hřbitova při hlavní silnici z Trutnova na Žacléř, znovu vysvětit. Požehnáno bylo rovněž novému, zhruba sto dvacet kilogramu vážícímu zvonu s vyobrazením patronky kaple sv. Tekly vyrobenému ze zvonoviny ve známé zvonařské dílně Tomášková - Dytrychová v Brodku u Přerova.

To už se kaple zaplnila obyvateli, hosty, církevními představiteli i zástupci města a vyšperkovaný interiér zalil nádherný zvuk varhan, které rozezněl známý varhaník Martin Matyska, který mimo jiné stál u zrodu Trutnovského varhanního festivalu. Právě tento nástroj, který se rozpadal, také prošel důkladnou rekonstrukcí.

Zrekonstruované varhany rozezněl varhaník Martin Matyska.

Varhany byly uvedeny do historicky původního stavu z počátku 20. století, o což se postaral varhanář a restaurátor Jiří Červenka z Jakubovic u Lanškrouna. A povedlo se mu to znamenitě. Byly vyměněny vzdušnice, traktura a vzduchové rozvody včetně některých píšťal či klaviatura. Součástí opravy byla rekonstrukce původního uspořádání hracího stolu. Varhany mají nyní krásný nezkreslený zvuk.


Kaple sv. Tekly v Babí po rozsáhlé opravě a před ní (vpravo). 

Kaple sv. Tekly byla ještě do roku 1990 v žalostném havarijním stavu. Potom se město pustilo do rozsáhlé rekonstrukce, aby ji zachránilo. Postupně byla opravena nejen střecha, ale také dlažby, fasáda a mobiliář. V minulém roce byly zrestaurovány obrazy a dokončena už zmíněná rekonstrukce varhan. Loňské náklady dosáhly výše 680 tisíc korun. Už loni před Vánocemi se v kapli konalo společenské setkání. K těmto účelům včetně setkávání místních obyvatel a koncertů by měla kaple sloužit i v budoucnosti.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Karel Vojáček

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama