reklama 

Péťo, já chci do Santiaga, řekl vozíčkář Jan Dušek poutníkovi Petru Hirschovi

19.3.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1128

Trutnov – Má šestatřicet let. Trpí progresivní formou roztroušené sklerózy a je na invalidním vozíku. Jan Dušek ze Dvora Králové si však i přes svůj zdravotní hendikep hodlá letos splnit svůj velký sen – doputovat na vozíku na Svatojakubskou pouť z Logroňa do Santiaga de Compostela v severozápadním Španělsku.

Péťo, já chci do Santiaga, řekl vozíčkář Jan Dušek poutníkovi Petru Hirschovi

„Myšlenka cesty poutě do Santiaga de Compostela mě neopustila a má touha se změnila v potřebu. Už kvůli tomu, že sedím na vozíku, chci ukázat všem lidem a především zdravým lidem, že vozíkem život nekončí. Některé věci, které se zdají být nemožné, jsou možné, stačí pouze chtít,“ řekl Dušek. V této souvislosti se spojil se svým kamarádem, známým poutníkem Petrem Hirschem.

Svatojakubská pouť v cíli putování je ve španělském městě Santiagode Compostela.

Ten se putování „po svých“ věnuje od roku 2010, kdy z domu vyrazil pěšky do Santiaga de Compostela, pak strávil na cestě dva a půl roku, šel do Říma a Jeruzaléma. Jeho touhou bylo obejít pěšky svět a tomu věnoval dva roky života. V letech 2014 a 2015 nachodil dalších sedm tisíc kilometrů, ale nakonec si to rozmyslel. „Místo toho, abych chodil sám, začal jsem provázet lidi na poutích. Tomu jsem se věnoval celý minulý rok a hodlám v tom pokračovat,“ uvedl poutník.


Jan Dušek ze Dvora Králové nad Labem trpí roztroušenou sklerózou.

S Janem Duškem se zná od roku 2013, kdy ho začal navštěvovat. Vozíčkář Honza ho v roce 2014 doprovodil v první etapě putování kolem světa. Šel s Hirschem jeden den ze Dvora Králové přes Domov svatého Josefa v Žirči do Jaroměře. „Když jsem byl u něj loni na návštěvě, tak jedno odpoledne pronesl památnou větu: Péťo, já chci do Santiaga. Na ten moment jsem čekal a pochopil, že jsem tady pro něj, abych mu pomohl a podpořil ho v tom realizovat jeho sen – dojet na vozíčku do Santiaga,“ vzpomíná Hirsch.


Tisíce kilometrů po světě má v nohách poutník Petr Hirsch.

Dušek na svém elektrickém vozíku vyrazí na měsíční pouť společně se svým devítiletým synem Jendou a s poutníkem Petrem Hirschem 10. května. Návrat plánují 12. června. Cílem je dojít do Santiaga s prosbou o zpomalení průběhu nemoci. Zároveň chtějí ukázat, že na kolečkách život nekončí a byť v těžké životní situaci je možné si plnit své sny, cíle a být inspirací pro další nemocné.

Podle Hirsche je to také způsob, kterým se může nemocný táta zapsat do paměti svého malého syna jako životní vzor. „Nikdy jsem nepoužíval slova, jako neumím, nedokážu, nezvládnu. Všechno jde a mně se chce. To znamená, že tam nejen dojedu, ale dojedu i zpátky a podám o své cestě, která bude především duchovního rázu, svědectví. Chci to udělat. Nevím, jaký bude výsledek, ale někde jsem slyšel, že i cesta může být cíl,“ vysvětluje Dušek.


Zleva režisérka Eva Toulová, Jan Dušek, Petr Hirsch a kameraman Tomáš Lénárd.

Součástí a výsledkem této jedinečné pouti byl měl být celovečerní dokumentární film prozatím nazvaný Camino na kolečkách. Při cestě ho budou natáčet kameraman Tomáš Lénárd společně s režisérkou Evou Toulovou. „Naší snahou je zprostředkovat co nejširší veřejnosti slasti i strasti takového putování a informovat a rozšiřovat povědomí o roztroušené skleróze, kterou má v ČR diagnostikováno více než 20 tisíc pacientů,“ dodal Dušek.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Petra Hirsche

  

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama