reklama 

Bojiště se zaplnilo. Na festivalu Obrok skauti z celé země čerpají bohatou inspiraci

8.6.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 2221

Trutnov – Kdo procházel včera centrem města, potkával skupinky mladých lidí s batohy na zádech. Na tom by nebylo nic neobvyklého, až na to, že většina z nich měla na sobě skautské košile s šátky a mířili k areálu Na Bojišti. Tam byl totiž večer zahájen největší skautský festival v zemi zvaný Obrok.

Bojiště se zaplnilo. Na festivalu Obrok skauti z celé země čerpají bohatou inspiraci

Účastníky ze všech koutů republiky čeká až do neděle neobyčejně bohatý a pestrý program. Ještě než dnes vypuknul, bylo třeba se ubytovat na louce ve stanech a už během včerejšího podvečera docházelo ke komunikaci mezi jednotlivými skupinami, což je jedním ze smyslů setkání. A proč si organizátoři vybrali právě Trutnov? Zvažovali prý hodně míst, kde by se letos mohl Obrok konat. Jedním z hlavních faktorů byla dopravní obslužnost.

„Dostat patnáct set lidí na jedno místo není totiž logisticky moc jednoduché. Bojiště, jako místo festivalu, nám navrhl zdejší skaut Tomáš Macko. Jeli jsme se sem podívat před rokem, hrozně se nám tady líbilo, úplně nás to místo okouzlilo,“ řekla nám Anna Bělková z Brna, vedoucí komunikace festivalu Obrok, která má skautskou přezdívku Klea, jako Kleopatra, která nosila mikádo (na snímku).

Této obří akce se účastní starší skauti od 15 do 24 let, kteří se nazývají roveři a rangers. Včera večer se oblékli do skautských krojů a v hledišti bývalého letního kina byli přivítáni a Obrok tím byl oficiálně zahájen. „Heslem roverů a rangers je Sloužím. Dnes tedy skauti vyrazí do okolí a budou například pomáhat v Krkonošském národním parku, ve školách, natírat ploty a podobně,“ přiblížila Bělková. Všechny aktivity budou provádět ve skupinách.

 

Dnes odpoledne bude zahájen program na téma Živly. Zítra od 16 hodin se v areálu uskuteční Velká hra. „Jde o strategickou bitvu, kterou si zahrají všichni zúčastnění skauti,“ uvedla vedoucí komunikace. Cílem této hry je postavit co nejhodnotnější Trutnov s použitím měkkého a tvrdého dřeva i klád. Hráči budou rozděleni na sběrače a obránce, budou vyzbrojeni zbraní vytvořenou z ponožek a dojde k boji. Uprostřed hracího pole bude doupě draka – symbolu Trutnova.

Zítra jsou ještě na programu rozmanitě zaměřené workshopy, samozřejmostí budou koncerty, promítání filmů, netradiční sporty, autorská čtení, otevřené jsou čajovna, muzeum skautingu a podobně. V sobotu odpoledne je na programu tak zvané Vapro zahrnující přednášky a besedy. Do areálu dorazí zhruba šedesát hostů, mezi kterými nebude chybět například bavič Kazma Kazmitch a další. V neděli festival zakončí pro zájemce mše.

 

„Obrok je něco mezi festivalem a velkým táborem. Když lidi dostaneme jednou za dva roky na jedno místo, nabídneme jim program a možnost vzájemné komunikace, tak účastníci mohou načerpat novou inspiraci do skautingu, přijít na věci, které by mohli realizovat ve svém okolí,“ prozradila Bělková. Z jižních Čech na Obrok přijela šestnáctiletá Adéla. „Ke skautingu mě přivedli rodiče a udělali dobře. V pubertě jsem se trochu motala a nevěděla, co dělat. Skaut mě přivedl na smysluplnou cestu. Na Obrok jsem se velmi těšila,“ svěřila se Adéla.

Podle statistik členská základna skautů stále roste. V republice je momentálně v hnutí 55 tisíc skautů a skautek. „Naše národní organizace se hodně zaměřuje na mladé lidi a komunikuje s nimi prostřednictvím sociálních sítí. Myslíme si, že skaut se stává trendem nové doby. Mnoho lidí je z dnešní hektické doby unavených a může to být jakási alternativa. Chtějí být třeba užiteční a pomáhat, ale nevědí, jak na to. Skauting je pro to velmi dobrá platforma,“ dodala Klea Bělková.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš, Hynek Šnajdar, archiv Obrok

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama