reklama 

Veřejná diskuze o památníku. Bude nějaký vybrán? Možná ne

13.6.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1051
 • komentářů 1

Trutnov – Téměř šedesát občanů města včera přišlo do Společenského centra Uffo na veřejnou diskuzi o podobě památníku Československé republiky, jejíž sté výročí bude připomenuto v příštím roce. V této souvislosti si ve foyer prohlédli všech osm návrhů, jejichž autoři různým způsobem reflektují českou státnost.

Veřejná diskuze o památníku. Bude nějaký vybrán? Možná ne

Komise složená nejen ze zástupců města, ale také sochařů Kurta Gebauera a Jana Hendrycha původně posuzovala devět návrhů, ale jeden byl vyřazen. „Dva z osmi vybrala do druhého kola, ale ani z něho nevzešel vítěz a byla udělena dvě druhá místa. Proto město dalo příležitost k vyjádření občanům, kteří mohou o vystavených návrzích hlasovat do 16. června,“ uvedl ředitel Uffa a zastupitel Libor Kasík.

Při veřejné diskuzi byli přítomni zástupci dvou návrhů vybraných komisí. Návrh číslo čtyři nazvaný Pylon 1918, což je stožár vysoký 1918 centimetrů, na jehož vrcholku by mohla vlát státní vlajka, představil architekt Jakub Pleyer z Litoměřic. „Místo, kde by se mohl návrh realizovat, se mi zalíbilo a neskutečným způsobem žije. Je to dominantní osa, která směřuje k historickému náměstí,“ řekl.


Architekt Jakub Pleyer z Litoměřic.

Toto dílo by mohlo stát na ostrůvku u kruhového objezdu, kde kdysi stál tank. „Objekt má vnitřní jádro z ocelové konstrukce opláštěné prvky z modřínového dřeva, aby odolalo povětrnostním vlivům. Součástí stožáru je schránka pro uchování odkazu města. Do výšky jsme zakódovali pomyslný rok 1918,“ vysvětlil architekt.


Návrh litoměřických architektů.

Návrh číslo šest za svůj trutnovský tým představil Petr Přívratský. Jde o třístupňový, terasovitý, plastový objekt ve tvaru srdce opatřený programem modifikovatelného osvětlení. Na jeho vrcholu je nika s bronzovým lvem. Výtvarnou část vytvořil Milan Kout a sochařskou Paulina Skavova. „Našim návrhem jsme chtěli v první řadě uctít a oslavit výročí republiky. Chtěli jsme se také pokusit o netradiční kombinaci výtvarných prvků, dále posílit génia loci místa, zdůraznit historickou symboliku, schodiště času má naznačit dějinné mezníky a sto let historie kontra budoucnost,“ prozradil Přívratský.

 

Nutno zdůraznit, že právě tento návrh vyvolal živou diskusi a rozporuplné reakce. Mluvilo se prakticky jenom o něm. Jeho odpůrcem je trutnovský historik Vladimír Wolf, který naopak považuje za velmi zdařilý návrh architektů z Litoměřic. „Vlajka je skvělý symbol národní hrdosti. Navíc, stožár by bylo relativně snadné přemístit na jiné místo při generálním řešení náměstí Republiky. Tato skulptura zcela dehonestuje naši státnost. V případě, že by prošel tento návrh, byla by to pro naše město ostuda a pohroma,“ domnívá se Wolf.


Petr Přívratský reprezentoval trutnovský návrh číslo šest.

Ředitelka městské galerie Lucie Pangrácová při diskuzi zprostředkovaně přednesla názor svého partnera, sochaře Michala Gabriela, který je autorem smečky šelem u Uffa. „Umístění navrhovaného památníku v blízkosti šelem je esteticky i ideově naprosto nevhodné. Směšují se tím dvě formy díla – umělecká a symbolická,“ prezentovala Gabrielův názor.


Návrh trutnovského týmu.

Podle Pangrácové ta „věc“ nic nereprezentuje. „Je to naprosté nepochopení pomníkové formy. Chceme-li něco uctít, zvedáme to výš. Ten lev, který symbolizuje českou státnost, tady leží na boku v jámě. Originalita, kterou to nese, objekt neposiluje, ale naopak oslabuje. Tento návrh se mi absolutně nelíbí a skoro bych ho považovala za neštěstí Trutnova,“ prohlásila Pangrácová.

   

Jak to nakonec s návrhy památníku republiky dopadne, bude známo v pondělí 26. června při zasedání zastupitelstva města, které o této věci s přihlédnutím k hlasování veřejnosti rozhodne. „Zastupitelé rozhodnou, který návrh bude realizován. Není ale vyloučeno, že nebude vybrán žádný,“ upozornil ředitel Uffa Libor Kasík.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

14.6.2017 Miroslav Hruška
Viděli jste někdo překrásný prvorepublikový hraniční sloup? To je umělecké dílko jako řemen.Barevné vyvedení,státní znak uprostřed...U mě nemá konkurenci...

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama