reklama 

Fenomén: Je léto! Vezměte si deku, jídlo do koše a vyrazte do přírody na piknik

11.7.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 505

Trutnov - Byly letní prázdniny, psal se rok 1979, venku slunečno kolem 30 stupňů a rodiče vymysleli, že si uděláme celodenní výlet na Sněžku. Jako dítě jsem tolik nevnímala, co rodiče balí do batohu, ale moc dobře si pamatuji, že nezapomněli k velké svačině a bábovce přibalit termosku s černou kávou, porcelánové hrnečky a malou kostkovanou deku.

Fenomén: Je léto! Vezměte si deku, jídlo do koše a vyrazte do přírody na piknik

Není nic hezčího, než když se usadíte do horské louky plné kvetoucích rostlin, pozorujete úžasná panoramata hor a v pohodě ochutnáváte bábovku z porcelánového talířku a k tomu usrkáváte kávu. Pamatuji si, že jsme v té době budili velké pozdvižení kolemjdoucích. Když jsem se stala maminkou, začala jsem provozovat pikniky v parcích s dalšími maminkami a zůstalo mi to doteď.

V posledních pár letech se letní pikniky rozmáhají. Zámecké zahrady lákají na pobyty, kde je v ceně i piknikový koš se spoustou dobrot, v městských parcích vznikají pikniková místa a místa pro grilování. Spousta mladých lidí si jen tak o víkendu zaskočí vypít dobré vínečko a ochutnat doma připravenou bagetu pod korunu stromu. Pikniky se dostávají na výsluní, a to je moc dobře.

K piknikům patří proutěné koše, kostkované deky, ubrusy, porcelánové servisy, šampaňské nebo dobré víno, přenosné grily, natrhané luční květiny, svícínky a hlavně kamarádi, kteří jsou stejně naladěni. Začíná léto a tak doporučuji najít si milé místo, a těch je v okolí Krkonoš mnoho, rozbalit si deku, usrkávat šampus, dívat se do mraků… Léto je tady.

CO JE TO PIKNIK

Piknik je stolování a stravování venku v přírodě pod širým nebem a louce či v parku za zpěvu ptáků. Pikniku se účastní dvojice, skupiny přátel, rodiny s dětmi… V současné době jsou pikniky na vzestupu. Stále častěji jsou v přírodě vidět lidé, kteří hodují na dekách a dobroty vytahují přímo s piknikových košů, které jsou neodmyslitelnou součástí tohoto krásného rituálu. Výraz piknik pochází z první poloviny osmnáctého století a má původ ve francouzštině – picque znamená výzvu na jídlo, nique malou věc bez větší hodnoty. Mekkou pikniků ve světě jsou nyní pravděpodobně USA, kde mají velkou oblibu.

Monika Chmelařová
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Monika Chmelařová – Vintagelover

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama