reklama 

Nad demolovanou Faltisovou vilou se vznáší mrak prachu, lidé v okolí nadávají

10.8.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 3982

Trutnov – Ve Vítězné ulici právě teď probíhá demolice. Stroje tam totiž bourají sto let starou historickou budovu, kterou nechal postavit tehdejší známý trutnovský podnikatel a mecenáš Johann Faltis. Místní ještě pamatují, že tam sídlila jazyková škola Labyrint. Při bouracích pracích se nad troskami objektu vznášejí oblaka prachu, což hnulo žlučí lidem bydlícím v okolí.

Nad demolovanou Faltisovou vilou se vznáší mrak prachu, lidé v okolí nadávají

„Myslím si, že to bourání naprosto nezvládli. Sutiny sice nějakou hadicí kropí, ale je to naprosto nedostatečné. Už jsem volal na městský úřad, aby s tím něco udělali. To se fakt nedá,“ rozčiluje se muž na zápraží svého domu v nedaleké Dělnické ulici. Také kousek dál v panelovém domě se v okně mračí Jaroslava V. „Od rána to bourají a je to hrůza. Je vedro, tak jsme otevřeli okna. Po deseti minutách jsem je musela kvůli prachu zase zavřít,“ stěžuje si Jaroslava.

Na místě demolice jsme zaregistrovali bourací stroje a jednoho muže, který víceméně symbolicky zalévá sutiny. Všude kolem je nepříjemný prach a naštvaní lidé. „Už to, že se demoluje budova, která má historickou hodnotu, je trestuhodné. Stejně tak, jak ji nechali zchátrat, tak přistupují k demolici. To, že se tady nedá dýchat, skutečně nikoho nezajímá,“ kroutí hlavou Martin Doubrava z Trutnova.

A jak na facebooku Trutnovinek komentovali bourání objektu čtenáři? Například Marek Šváb uvedl, že za stav budovy byl odpovědný vlastník, protože ji nechal přivést do špatného stavu. „Bourají se krásné historické budovy, aby byly lépe vidět ty panelákové hrůzy. K tomu není co dodat,“ napsala čtenářka Eva Sochacy. Jaroslav Rufer z trutnovské společnosti Rygesbon, která nemovitost vlastní, nám sdělil, že za devastaci budovy mohou bezdomovci.

S tím ale nesouhlasí čtenář Michal Bobr. „Výmluva, že to bylo „k neuhlídání“ před bezdomovci jenom ukazuje na neschopnost vlastníka postarat se o objekt. To je naprosto směšný.“  Čtenářka Helena Potůčková za demolicí vidí nekalý výpočet nad lukrativním pozemkem, velký úmysl bourat a prosadit své. „Kdyby pan majitel chtěl, mohl objekt zachránit.“ 

Čtenář Tomáš Korotvička je toho názoru, že likvidace historické budovy je lumpárna nad lumpárnu. „Místo toho, aby se o takové budovy zajímalo město a snažilo se je chránit, ať už zápisem mezi památkově chráněné budovy, nebo je s pomocí evropských dotací jakýmkoliv způsobem využít, tak se to prodá soukromníkovi. Tím se podepíše ortel, tak jako u všech zbouraných budov. Jestli to půjde takhle dál, tak nám zůstanou ve městě akorát tak paneláky po komunistech.“

Podle Jana Víška ze Starého Trutnovska, které mapuje prostřednictvím historických pohlednic a fotografií historii trutnovského regionu, by bylo dobré, aby byl tento případ ponaučením do budoucna. „Dáváme dohromady okruh lidí, kteří by nám pomohli udělat seznam takových staveb, abychom to mohli poslat dále dotčeným orgánům k prověření. Trutnov máme rádi a tohle nám hrozně vadí,“ řekl Víšek.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama