reklama 

Odboráři nechtějí Limburského. Odbory nebudou řídit nemocnici, říká náměstek

12.7.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 2402

Trutnov – Všemi hlasy v červnu rozhodla dozorčí rada Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, že novým ředitelem Oblastní nemocnice v Trutnově bude Martin Limburský. Ten se tak do jejího čela vrací po necelých čtyřech letech. S tím však nesouhlasí nemocniční odboráři, kteří včera odeslali otevřený dopis hejtmanovi kraje Jiřímu Štěpánovi.

Odboráři nechtějí Limburského. Odbory nebudou řídit nemocnici, říká náměstek

„Záměr Královéhradeckého kraje a Zdravotnického holdingu jmenovat Martina Limburského je bezprecedentním popřením principu správy věcí veřejných, a to zejména s ohledem na faktický střet zájmů jmenované osoby působící hned v několika dalších firmách, jejichž předmětem podnikání je rovněž poskytování zdravotní péče,“ uvádějí místopředseda odborářů Jiří Šedivec a předsedkyně Lékařského odborového klubu Zuzana Dubová.


Do čela nemocnice by měl v pondělí 17. července nastoupit Martin Limburský.

Budoucí šéf nemocnice Limburský nepopírá, že může jít o střet zájmů, ale ještě před jmenováním na to představenstvo holdingu upozornil. „Holding jsem na to upozornil, on to vzal na vědomí a jmenoval mě do funkce. Vše proběhlo v souladu se zákonem,“ řekl a upozornil, že odbory nebudou rozhodovat o chodu špitálu. „Volal jsem včera do nemocnice a nikdo o tom nic neví, tak nevím, koho zastupují,“ uvedl budoucí ředitel, který tvrdí, že devadesát procent lidí mu vyjádřilo podporu.


Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro zradovnictví, představuje novou dozorčí radu špitálu.

„Kritická situace v Oblastní nemocnici Trutnov, kdy se nevhodnými, kontroverzními a unáhlenými kroky rozpadl celý systém řízení, nutně vyžaduje plné nasazení a zájem všech budoucích členů managementu o prospěch nemocnice. Výběrem takové osoby představitelé správy krajského zdravotnictví vyjadřují svůj nezájem řešit skutečnou podstatu krize v nemocnici a ignorují rizika, která toto rozhodnutí přináší,“ píší odboráři ve svém dopisu hejtmanovi.


Nová dozorčí rada nemocnice byla novinářům představena v březnu letošního roku.

Zároveň si myslí, že střet zájmů přináší do budoucna rizika, která výběrem Limburského představitelé správy krajského zdravotnictví ignorují. V této souvislosti poukazují na to, že doporučili pět kandidátů se zkušenostmi ze zdravotnictví, ekonomiky a práva, bývalého manažera a zástupce z řad zaměstnanců se znalostí prostředí. Navíc poslali Aleši Cabicarovi, náměstkovi hejtmana odpovědného za zdravotnictví, společné záporné písemné stanovisko k záměru jmenovat Limburského. „Nebylo na něj reagováno,“ tvrdí odboráři.

Podle náměstka Cabicara dozorčí rada měla všechny podklady, na jejichž základě mohla posoudit případný střet zájmů a jednoznačně navrhla Zdravotnickému holdingu jmenovat do čela nemocnice Limburského. „Při maximálním respektu k odborové organizaci, ji považuji za hnutí, která se má starat o benefity a spokojenost zaměstnanců nikoliv o management zdravotnického zařízení. Odbory nebudou řídit nemocnici, to není v jejich kompetenci ani v popisu práce,“ reagoval na otevřený dopis odborářů náměstek Cabicar. Do funkce ředitele Oblastní nemocnice Trutnov by měl Martin Limburský nastoupit v pondělí 17. července. Zvolen byl na dobu do 31. prosince příštího roku.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
    

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama