reklama 

Rodina k moři, pes do hotelu

8.7.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1111

Trutnov - Lidé, kteří mají psy a chystají se na dovolenou, řeší co se svými chlupatými miláčky. Východiskem může být psí hotel, který funguje i v trutnovském útulku. „Je velice vyhledávaný a lidé se dokonce musejí objednávat, protože někdy nestačíme kapacitně,“ říká vedoucí útulku Karolína Benešová. Za měsíc se otočí i dvacet psů. Umístit čtyřnohého kamaráda do psího hotelu přitom není nic špatného.

Rodina k moři, pes do hotelu

Doba ubytování je většinou od jedné noci po 14 dní, co jsou lidé na dovolené. Stává se, že v útulku hlídají i psa majiteli, který musí do nemocnice. „Delší doba ale není vhodná jak kvůli zvířeti, tak ani pro nás, protože blokujeme místa dalším. Samozřejmě ale domluvit se dá všechno,“ povídá Karolína Benešová.

Jaká jsou pravidla pro přijetí do hotelu? Důležité je, aby byl pes řádně očkován, odblešen a odčerven. Před příchodem na hotel musí na veterinu, kde mu udělají klinickou prohlídku a pro útulek napíší zprávu, že je v dobrém zdravotním stavu. „Dělá se to hlavně kvůli zabránění přenosu nějakých chorob na naše útulkové psy,“ vysvětluje vedoucí. Do hotelu se jinak dostane opravdu každý pes. „Malá plemena si klidně necháváme v kanceláři,“ usměje se Karolína. Problematickým by se mohlo zdát ubytování bojových plemen či nesnášenlivých jedinců, ale na to jsou v útulku také zařízení. „Do ubikace pro opravdu zlé zvíře nemusíme ani vstupovat, pes se dá díky padacím dvířkům zavřít venku, když je potřeba uvnitř uklidit a obráceně.“ Pokud je pes nemocný (neinfekčně) dostává léky dle instrukcí.

Požadavky majitelů někdy bývají zajímavé. Od speciálního krmení, kdy třeba navaří na týden a zamrazí krmení do krabiček, nebo jejich miláčkové vyžadují společnost při krmení, jinak nežerou. „To znamená, že pak musíme u takového psa půl hodinky sedět a čekat než se nasnídá,“ směje se Benešová. Jednou měli v Trutnově ubytovanou i výstavní kolii, která vyžadovala před procházkou učesat. „Jinak prostě nikam nešla.“

Běžný den pro zaměstnance útulku vypadá okolo „hotelového hosta“ tak, že se ráno krmí, pokud majitel nenakáže jinak. Potom probíhá úklid venkovních prostor a dezinfekce vnitřního prostředí. Následně se jde venčit a vykonávají se další činnosti dle potřeby psa. Ten, pokud je hodný a nehrabe, může být celý den ve travnatém výběhu. Psi nestrádají ani v zimě. Útulek je dobře vytápěný, že i při letošních mrazech se pohybovala teplota v kotcích okolo dvaceti stupňů. Pracovníci jsou v útulku od 7 do 16 hodin. „Navzdory rozšířenému mýtu si tady pes stýská maximálně dva dny, je to přeci jenom smečkové zvíře, takže potom si najde rozptýlení v místní společnosti,“ dodává Benešová.

Cena ubytování závisí na velikosti psa, případně zda si majitelé dovezou vlastní krmení nebo se krmí granulemi v útulku. Jeden den tak přijde na 130 až 210 korun.

„Myslím, že je to výborná služba. Jednoznačně je to nejpohodlnější řešení jak pro psa i majitele, než když psa hlídá třeba soused. Pes je zde pod lékařským dohledem, v bezpečí a rozhodně se nikam nezaběhne, nemění se mu režim ani strava, což při cestování nejde,“ tvrdí Karolína Benešová. „Máme opravdu stále zákazníky, kteří jezdí i zdaleka (Náchod, Solnice, Malá Úpa). Jejich psi se k nám opravdu těší, že táhnou k bráně útulku, až se majitelé diví,“ usmívá se.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto, video: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama