reklama 

Tady je sprejerovo! Graff Jam ukázal graffiti jako legální umění

16.7.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1497

Trutnov - Nikdo ho netvořil tajně v kapuci po nocích, tohle graffiti vzniklo legálně! Na betonové zdi pod vlakovým nádražím se totiž v sobotu odpoledne uskutečnil první trutnovský Graff Jam, kde své šikovné ruce předvedlo 23 sprejerů.

Tady je sprejerovo! Graff Jam ukázal graffiti jako legální umění

Čmáranice na zdi?! Někomu tak graffiti může připadat, ale tak tomu skutečně není. Je to vlastně styl umění, přičemž díla některých tvůrců dokážou i vyrazit dech. Pravda, to se může stát i v případě, zda se výtvor objeví na nežádoucím místě. A proto vznikají ve městech schválené plochy, kde se mohou mladí autoři realizovat, takže se nejedná o vandalismus.

Na betonový legal pod „vlakáč“ se přijely vyřádit více než dvě desítky writerů, jak se říká tvůrcům graffiti. Z Prahy, Brna, Tábora a nechyběli ani místní. „Takovou účast jsem nečekal,“ byl nadšený organizátor Pavel Mifek. „Když v Trutnově legální zeď vznikla, říkal jsem si, že bychom se mohli sejít ve více lidech a něco vymyslet. Jsem rád, že dnešní účast potvrdila, že to byl dobrý nápad,“ dodal.

Na účastníky Graff Jamu čekala čistá zeď. Tedy skoro čistá. Někdo totiž nelenil, využil situace a jedno graffiti se objevilo na zdi už přes noc z pátka na sobotu. Vedle opice s lidskou hlavou potom za odpoledne přibylo dalších 23 obrazů, které měly především písemné motivy. „Vyšlo to akorát do konce zdi,“ usmál se Mifek.

Nejlepší „piece“ vykouzlil polský writer Zawer1. Jeho dílo jako nejpovedenější vybrali sami sprejeři, kteří se na konci akce sešli v hloučku a navzájem si obodovali jednotlivé výtvory na stupnici od jedné do deseti. U kolemjdoucích to však bezesporu vyhrála hlava (namalovaná hned vedle polského vítěze) z dílny slovenského sprejera s přezdívkou MilkOne. Skvěle promakaná kresba obličeje, která se svou formou zpracování v graffiti řadí do škatulky charakterů, získala zvláštní cenu.

V areálu Na Nivách se ovšem nemalovalo jen na zeď, několik obrazců zachytili writeři také na fólie natažené mezi stromy, kde se odehrávala vedlejší disciplína trow up battle.

„Dopadlo počasí, dopadli lidi. Neslyšel jsem žádné negativní ohlasy, takže se určitě budeme snažit o to, aby akce měla nějaké další pokračování,“ uzavřel spokojený pořadatel Pavel Mifek, který se graffiti věnuje asi deset let.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama