reklama 

Teplé a vlhké počasí přeje houbařům, v lesech rostou hlavně hřibovité houby

28.7.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1522

Trutnov – Rostou jako po dešti? Rostou. Letošní houbařská sezóna začala a vyplatí se vyrazit do lesa. Teplé a deštivé dny houbám nahrávají, i když je v porostech stále dost sucho. Podle Petra Kuráně, předsedy Mykologického kroužku v Trutnově, v současné době lze v lesích najít pestrou škálu hub.

Teplé a vlhké počasí přeje houbařům, v lesech rostou hlavně hřibovité houby

V Podkrkonoších i v horách rostou zejména hřibovité houby, ale také bedly. Nejen však tyto druhy. „Letos je nadprůměrná sezóna lišek obecných, což jsou výborné jedlé houby. V posledních letech jsem si oblíbil lišky na smetaně,“ prozradil svou pochoutku Kuráň svou. Nejbližší předpověď počasí v trutnovském regionu bude houbařům přát. Dnes bude zataženo, místy slabý déšť nebo dešťové přeháňky, teploty do dvaceti stupňů.

Přeháňky mohou být i o víkendu a teplota vystoupá na sedmadvacet stupňů. Houbaři už ale pravidelně obsazují lesy a na jejich okrajích přibývá automobilů. „Vyrazil jsem pod Rýchory a košík jsem naplnil za půl hodiny. Našel jsem hřiby, babky a také bedly,“ řekl nám vášnivý houbař Jiří Prouza z Trutnova. Také Alena Malíková z téhož města už na houbách byla.

„Byli jsme s manželem na Prorubách nedaleko Hořiček a musím říct, že tolik hub jsem ještě nenašla. Hříbky a suchohřiby jsme naplnili dva koše a tašku. Sbírání hub je fajn, ale pak doma nastává to čištění, a to trvá hodiny. Těším se na omáčky, smaženice i řízečky. Něco dáme do mrazáku,“ naznačuje houbařka, jak s úlovkem naloží.

 

Jak nám sdělil předseda Mykologického kroužku, je třeba být při sběru hub obezřetný a sbírat jen to, co známe. „Lidé by neměli sbírat houby, které stoprocentně neznají. Před nakrájením by je měli ještě jednou důkladně prohlédnout, zda je to ta houba, za kterou ji měli, když ji sbírali,“ nabádá Kuráň. Předejdou tak zdravotním nepříjemnostem a zbytečným otravám.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Petr Hůlek, Hynek Šnajdar
Video: Petr Hůlek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama