reklama 

Dokument Safari v Čechách mapuje život legendy dvorské zoo

29.4.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 625

Trutnov – O bývalém řediteli královédvorské zoo Josefu Vágnerovi se mluví jako legendě. Proslavily ho zejména jedinečné transporty zvířat z Afriky do Evropy. Po zásluze o něm nyní vznikl filmový dokument Safari v Čechách. Jeho autorem je režisér Ivo Pavelek, který na něm pracoval sedm let.

Dokument Safari v Čechách mapuje život legendy dvorské zoo

„Největším přínosem díla režiséra a jeho kolegů není jen oživení vzpomínek pamětníků na vizionáře a mimořádnou osobnost v historii československých zoologických zahrad, ale především představení této charismatické osobnosti mladé generaci, která již často nemá ponětí o tom, kdo byl Josef Vágner,“ řekl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Pavelek se dosud věnoval jiným tématům. Produkoval například filmy Waterloo po česku, Bolero nebo režíroval celovečerní dokument Arnošt Lustig - devět životů. Osobnost Vágnera ho však ihned zaujala. „Je to pro mě vizionář, který už tehdy věděl, že se nad osudem africké divočiny stahují mračna a že převoz zvířat do Evropy je jedním ze způsobů, jak dát do budoucna některým druhům šanci přežít,“ uvedl režisér.

Hlavním cílem tvůrce bylo, aby byl dokument srozumitelný mladé generaci. „Ačkoli zachycuje události, jako jsou snahy o privatizaci zoo nebo státních lesů, nesnažím se tyto chvíle vyhrotit, ale spíše podat ucelený pohled, který každému umožní udělat si na tyto okamžiky vlastní názor,“ dodal Pavelek. Jeho film Safari v Čechách bude k vidění během Afrického festivalu, který každoročně pořádá dvorská zoo poslední týden v červenci.

Lesník, zoolog, cestovatel a spisovatel Josef Vágner působil jako ředitel dvorské zoo v letech 1965 až 1983. V 70. letech prosadil, aby se zahrada začala orientovat na africkou faunu a přišel i s myšlenkou na vybudování safari. Podnikl několik velkých expedic do Afriky, kde zorganizoval odchyty a přesuny více než 2000 zvířat.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv zoo

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama