reklama 

Návrat na louku? Trutnoff Open Air v chátrajícím areálu Na Bojišti skončil

26.4.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 7325
 • komentářů 2

Trutnov – Fanoušci z celé republiky i ze zahraničí, kteří byli zvyklí rok co rok každý srpen přijet na několik dní do areálu Na Bojiště, letos do Trutnova nedorazí. Hudební festival Trutnoff Open Air, dlouhá léta pořádaný v dnes chátrajícím prostoru, se tady letos konat nebude. Jak tvrdí pořadatelé, uzrál čas vrátit se ke kořenům.

Návrat na louku? Trutnoff Open Air v chátrajícím areálu Na Bojišti skončil

Dlouhá léta se do něj nijak zásadně neinvestovalo, tak chátral a chátrá dál. Jeho vlastníkem je město Trutnov, které prostor pronajímalo, ale koncem minulého roku nájemní smlouva skončila. Krátce na to byla vyzvána veřejnost, aby přinesla nápady, jak areál v budoucnu využívat. Tato výzva se však nesetkala s úspěchem. Přišlo šest návrhů, které nepřinesly nic originálního, tak Bojiště dál zůstává ve správě města.„Anketa Co dál s Bojištěm skončila fiaskem. Až v měsíci únoru se objevila oficiální informace, že si město areál nechá prozatím ve své správě. A to je pro nás pozdě. Dlouho trvající nejistota pro domlouvání celosvětově známých kapel nepomáhá. Těžko si lze představit, že v listopadu nasmlouváme naše kapely, zaplatíme několikasettisícové zálohy, a ještě na Velikonoce nemáme smlouvu na pronájem Bojiště a neznáme její podmínky,“ uvádějí pořadatelé festivalu.Vypadá to tedy tak, že se letošní festival odehraje tak, jako na svém začátku v roce 1987, tedy na louce. S tím rozdílem, že nebude v hledáčku tehdejší všemocné Státní bezpečnosti, která ho tehdy rozprášila, organizátory zatkla, odpojila proud a pozemek nechala postříkat močůvkou. Kde letošní hudební přehlídka bude, organizátoři zatím nezveřejnili.Kapacita polooficiálního setkání bude omezena a v tuto chvíli se rozhoduje mezi třemi místy. Brzy dáme vědět, pro které jsme se rozhodli,“ ubezpečují pořadatelé.Tento nápad se zrodil letos v zimě, kdy pořádali v horských boudách a místním pivovaru Malý Festival na Malé Úpě. Neformální koncerty a hovory se protahovaly a končily dlouho nad ránem. Ovzduší připomínalo atmosféru počátků festivalu i prostředí rockových klubů na přelomu osmdesátých a devadesátých let,“ vracejí se do nedávné minulosti organizátoři.V této souvislosti naplánovali od 17. do 20. srpna slavnostní Open Air Workshop, pracovně Zahradní slavnosti. Při něm se uskuteční rozmanité debaty, semináře a diskuze s osobnostmi společenského a kulturního života, hudebníky a návštěvníky. „Koncerty, divadla a tradiční open air bohoslužby budou během čtyř dnů propojovat kruh setkání,“ dodávají. Minulost, současnost a budoucnost festivalu - narozeniny, občanská společnost a výročí Charty 77, to jsou témata, která by měla dominovat celému Workshopu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Jahoda, Miloš Šálek

 

 

Diskuse

26.4.2017 Tomáš Prouza
Není mi známo, jaké jsou ony 2 další lokality, každopádně jedním z možných míst konání "Zahradních slavností" je chalupa a přilehlé pozemky p. Věcheta ve Velkých Svatoňovicích na Končinách. Oznámení o této plánované akci (spolu s její prezentací) proběhlo na posledním veřejném zasedání zastupitelstva obce.
26.4.2017 Vlasta Seidelová
"Polooficiální setkání"... co přesně znamená tento termín? A vůbec nechápu, proč se pořád opakuje jeden a ten samý článek (navíc nicneříkající) ve všech médiích. Zápis ze zasedání obecního zastupitelstva je věcí veřejnou, nic tajného v tom není, je zveřejněn na webových stránkách obce. To jen pan Věchet si stále potřebuje hrát na pana tajemného, na což už mu málokdo skočí. "Hudební festival Trutnoff Open Air, dlouhá léta pořádaný v dnes chátrajícím prostoru, se tady letos konat nebude. Jak tvrdí pořadatelé, uzrál čas vrátit se ke kořenům." Pořadatelům vadí chátrající areál na Bojišti. Je zvláštní, že zdevastovaná a chátrající Věchetova chalupa na Končinách bez jakéhokoliv zázemí, navíc se špatným přístupem (polní cesta vymletá stékající vodou od lesa) jim připadá vyhovující. Většině občanů Velkých Svatoňovic pořádání festivalu, či zahradní slavnosti, na tomto místě vadí, a to je prostě pravda... Z mnoha úst místních občanů jsem slyšela, že jsou v okolí rozhodně vhodnější místa, jen je všude podmínkou zaplatit pronájem - to je zřejmě problém, proto se snaží prosadit nejlevnější variantu, nehledě na názory místních lidí.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama