reklama 

Studenti prozkoumají Debrné, obec, která zmizela pod vodou

20.4.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 2453
 • komentářů 1

Trutnov - Debrné – obec, která zmizela pod vodou. To je název jednodenního projektu, který v sobotu pořádá Společnost česko-německého porozumění Trutnov – Krkonoše ve spolupráci se zdejším gymnáziem. „Pět skupin po čtyřech studentech bude chodit v bývalém Debrném po vytyčené trase pomocí GPS,“ vysvětlila princip projektu Štěpánka Šichová z pořádající společnosti.

Studenti prozkoumají Debrné, obec, která zmizela pod vodou

Studenti budou prohledávat Debrné a v „keškách“ o něm hledat informace. Lektorem budou skupiny pouštěny na trasu v patnáctiminutových intervalech. Na jednotlivých bodech budou hledat schránky s dalšími souřadnicemi, úkoly a indiciemi. Souřadnice navádějí k postupu k další schránce. „Úkoly zvyšují atraktivitu celého putování a slouží jako podklad pro vyhodnocovací část exkurze,“ uvedla Šichová.

Každá skupina navštíví celkem osm schránek. Všechny se týkají současného stavu zaniklé obce Debrné s odkazem na její historii a krajinu. Jde o zbytky Moserovy kaple, boží muka mezi Debrným a Petříkovicemi, ruiny budov v bývalém centru obce, obnovené kříže, most se hřbitovem, výrazné a staré stromy. Mezi úkoly, které jsou umístěny ve schránkách, patří například vyfocení konkrétního prvku, zakreslení horizontu do pracovního listu, vytvoření selfie skupiny.

„Indicie umístěné ve schránkách jsou drobné tajenky, které se váží k obci, její historii, krajině kolem ní. Terénní část měří přibližně pět kilometrů, časová náročnost na jednu skupinu činí maximálně tři hodiny,“ doplnila organizátorka akce.  Vyhodnocení spočívá v prezentaci fotografií skupin, vyplněných pracovních listech, příhodách zažitých při plnění terénní části. Stěžejní částí je vědomostní soutěž, v níž skupiny soupeří mezi sebou. Na závěr budou účastníci odměněni propagačními dárky a cenami podle umístění v soutěži.

Debrné se poprvé připomíná roku 1260. Na přelomu 19. a 20. století žilo v obci na 500 obyvatel v téměř 80 domech. Obec byla po válce vysídlena. Nejprve odešlo německé obyvatelstvo, potom české v souvislosti se zatopením údolí. Vzniklé jezero se stalo úložištěm popílku. Poslední stojící budova obce, kde je několik křížů, torzo kaple a ruiny stavení, se rozpadá, stejně jako náhrobky na hřbitově. Krajina kolem Debrnského potoka je liduprázdná a tichá. Výhledy z údolí poskytují neotřelé pohledy na panorama východních Krkonoš.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Svoboda, Václav Schreier, Jakub Nápravník

Diskuse

21.4.2017 Vladimír Wolf
Ten terénní průzkum je jistě věc záslužná, ale nejdříve je třeba prostudovat staré katastrální mapy počínaje mapováním z poloviny l9.století. Asi by bylo dobré t aké spolupracovat s muzejním archeologem. prof.Wolf

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama