reklama 

Český Woodstock se vrací ke kořenům, zahradní slavnost bude nad Hrádečkem

25.5.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 4469

Trutnov – Je rozhodnuto! Letošní hudební festival se neuskuteční v areálu Na Bojišti. Podle organizátora Martina Věcheta se legendární Trutnoff Open Air stejně jako v roce 1987 vrací na zelenou louku. Od 17. do 20. srpna se bude Český Woodstock konat ke svým třicátým a neoficiálně třiatřicátým narozeninám jako Open Air Workshop neboli Zahradní slavnost nad Hrádečkem.

Český Woodstock se vrací ke kořenům, zahradní slavnost bude nad Hrádečkem

„Festival se vrací ke kořenům a bude na místě více než symbolickém – v blízkosti chalupy prezidenta Václava Havla, který byl nejen ikonou, ale také pravidelným návštěvníkem trutnovského festivalu,“ prozradil Věchet. Podle něj by Zahradní slavnost měla evokovat počátky a okolnosti vzniku setkání v letech 1984 a 1987, kdy kapely a lidé měli k sobě blíž a festivaly nebyly součástí jednoho velkého byznysu a průmyslu zábavy.

Letošní Trutnoff tedy nebude klasickým „festivalem“, jak ho mnozí znají z trutnovského Bojiště, ale výročí bude ve znamení Zahradní slavnosti s Open Air Workshopem. „Domluvili jsme si tady pěkné louky mezi lesy v podhůří Krkonoš. Jedenáct hektarů je hezký prostor, přesto bude kapacita omezena,“ doplňuje zakladatel setkání.

Jak říká organizátor festivalu, nápad připomenout si festivalové počátku a jít nevyšlapanou stezkou se zrodil letos v zimě v Krkonoších. Tam pořadatelé připravovali v horských boudách a místním pivovaru Malý Festival na Malé Úpě. „Neformální koncerty a hovory se protahovaly a končily dlouho nad ránem. Duch pospolitosti se dal krájet a připomínal atmosféru počátků festivalu i prostředí rockových klubů na přelomu osmdesátých a devadesátých let,“ vracejí se do nedávných zimních měsíců organizátoři.

Letošní festival se tedy neuskuteční Na Bojišti, kde probíhal od roku 1990. V závěru minulého roku skončila nájemní smlouva tohoto prostoru, který je v majetku města. Organizátoři tvrdí, že o konci smlouvy město vědělo dlouho dopředu. „Těžko si lze představit, že v listopadu minulého roku nasmlouváme naše kapely, zaplatíme několikasettisícové zálohy a ještě na Velikonoce nemáme smlouvu na pronájem Bojiště a neznáme její podmínky,“ říká Věchet.

Starosta města Ivan Adamec ale oponuje. „Dlouho dopředu bylo všeobecně známo, že koncem minulého roku skončí nájemní smlouva Na Bojišti. V areálu se koná ještě další festival Obscene Extreme. Organizátoři na konání tohoto festivalu podepsali smlouvu zhruba před čtrnácti dny. Je zajímavé, že si kapely nasmlouvat dokázali. Kdyby organizátoři srpnového festivalu požádali o pronájem, nebyl by žádný problém,“ řekl nám starosta.

Letošní festivalový Open Air Workshop na Hrádečku bude kaleidoskopem hudby, debat, projekcí, seminářů a divadel. Součástí budou i výtvarné dílny a ve větší míře budou zastoupeny neziskové a občanské organizace. Minulost, současnost a budoucnost festivalu - narozeniny, občanská společnost a výročí Charty 77 to jsou témata, která by měla letos dominovat.  Festival bude  alternativnější, různorodý a plný dramaturgických zvratů. Skládat se bude převážně z tuzemských kapel a pozvané budou i některé kapely z roku 1984 a 1987.

Na scénu se vrátí Tata Bojs nebo znovuobnovení -123minut. Nebude chybět ani rockově alternativní „Záviš v sukni“  Mucha. Přijedou také kapely Sto zvířat, Čankišou, The Plastic People of the Universe, Hentai Corporation, Petr Váša a Ty syčáci nebo známý herec a vtipný písničkář Jiří Schmitzer. Zpestřením budou Cimbálová muzika z Horňácka nebo kapela Máma Bubo. „Ta měla vystoupit na festivalu v roce 1984, ale byla při cestě na koncert společně s organizátory zatčena,“ dodal Věchet.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, archiv TOAF

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama