reklama 

K jubileu vynálezu jízdního kola se starý špýchar v Žirči zaplnil sto padesáti bicykly

3.5.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 625

Trutnov – Necelých dvacet kilometrů od Trutnova leží obec Žireč. Ta je známá zejména tím, že ve zrekonstruovaném historickém areálu sídlí Domov svatého Josefa, kde žijí pacienti s roztroušenou sklerózou. Součástí areálu je krásný park, na jehož konci stojí bývalá sýpka z roku 1670, která neměla žádné využití. Vedoucí domova Dominik Melichar proto přišel s nápadem přebudovat ji na Expozici historie cyklistiky.

K jubileu vynálezu jízdního kola se starý špýchar v Žirči zaplnil sto padesáti bicykly

V této souvislosti oslovil největšího českého sběratele bicyklů Jiřího Uhlíře z Hostovlic na Čáslavsku, který už založil První české muzeum cyklistiky v Nových Hradech u Litomyšle a zaplnil ho exponáty ze své rozsáhlé sbírky.  „Těch indicií, které vedly ke vzniku této expozice, bylo více. Jednou z nich je také to, že tudy povede cyklostezka, která bude procházet přímo našim areálem,“ řekl projektový manažer domova Jan Staněk.

Mezi Zoologickou zahradou ve Dvoře Králové, Žirčí a Kuksem projede až 80 tisíc cyklistů. Vedení domova by proto uvítalo, kdyby se prostřednictvím cyklostezky přiblížil tento areál veřejnosti, k čemuž by měla sloužit i nová cyklistická expozice, která měla být původně slavnostně otevřená 1. května.  I když se jednotlivá patra sýpky zaplňovala koly, termín se nestihnul. Podle manažera Staňka bude Expozice historie cyklistiky otevřena v sobotu 10. června v 10 hodin k 200. výročí vynálezu jízdního kola.

Celkem by jich tu mělo být zhruba 150. Expozice bude sice menší než v Nových Hradech, ale organizátoři si slibují, že bude ucelenější a obsahově plnější. „Kola budou po stranách zavěšená na vlascích. Návštěvníci budou mezi nimi procházet po schodištích spojujících jednotlivá patra. Budou tady tematické úseky, kde budou kola, která se objevila ve filmech, dále turistická i závodní kola. Nejstarší kola budou v přízemí, ta nejnovější úplně nahoře,“ přiblížil Staněk. Ten plánuje, že expozice bude interaktivní.

Kromě kol tady budou totiž instalovány projektory a obrazovky, na které se budou promítat různé dobové filmy s cyklistickou tematikou. Dole bude rovněž letní sál pro pořádání rozmanitých přednášek či seminářů. Chybět nebude prodejnička se suvenýry spojenými s cyklistikou, které vyrobí pacienti v keramické dílně, dále pohlednice a turistické známky a podobně.

„Chtěli bychom pořídit i retro trojkolku, na které by se lidé mohli projet v parku. Dále uspořádáme hry pro děti, hrát bude hudba s cyklistickou tematikou,“ doplnil Staněk.  V hlavní roli projektu je však sběratel Uhlíř, který bicykly sbírá už pětačtyřicet let. „Asi před dvěma lety mě oslovil pan Melichar, ředitel Domova svatého Josefa v Žirči, jestli bych nezapůjčil část své sbírky do jejich špýcharu. Přijel jsem za ním a dohodli jsme se, že časem vybudujeme expozici vývoje cyklistiky,“ vzpomíná sběratel.

Ten do staré opravené sýpky zapůjčí například repliku drezíny německého vynálezce Karla Dreise, který si ji nechal v roce 1817 patentovat. V expozici bude také kolo po Emě Destinové ze Stráže nad Nežárkou, dále kola mistrů světa v kolové bratrů Pospíšilů, špýchar ozdobí retrokoutek kol Favorit, které podle Uhlíře nyní prožívají renesanci u sběratelů. „Byla to u nás před rokem 1989 klasická podpultová kultovní značka,“ připomenul.

Návštěvníci také uvidí bicykly z olympiád v Tokiu a Moskvě, tandemové kolo cyklistů Vačkáře a Vymazala, kteří byli dvakrát mistry světa v dráhové cyklistice, kola z Rakouska – Uherska, kardanová kola, tricykl se dvěma koly vzadu či vysoká kola z konce 19. století. Kuriozitou a zároveň diváckou atrakcí určitě bude nejvyšší vyrobené kolo značky Kohout vysoké 147 centimetrů.

Ve vitrínách budou rovněž dobové artefakty včetně kabinetních fotografií a petrolejové, svíčkové, acetylénové a elektrické lampy. „Návštěvník prostě uvidí celý vývoj jízdního kola,“ dodal Uhlíř. Protože jde o vzácné kousky, je potřeba, aby byly exponáty dobře zabezpečeny. Na tuto věc myslí i provozovatelé sýpky. „Máme s tím už zkušenosti, protože v kostele svaté Anny jsou velmi cenné exponáty. Vytvořili jsme tam dobrý zabezpečovací systém, který v rámci projektu bude přiveden i sem. Celá expozice je navíc pojištěná,“ ubezpečil Staněk.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama