reklama 

Kdo byl Uffo Horn? Muzeum představí život slavného rodáka

17.5.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 288

Trutnov - Básník, dramatik, liberál, trutnovský patriot, spisovatel a revolucionář. To byl Uffo Horn, od jehož narození zítra uplyne 200 let. Při této příležitosti Muzeum Podkrkonoší uspořádalo výstavu připomínající život a dílo této výjimečné osobnosti. Zahájena bude vernisáží zítra v 17 hodin.

Kdo byl Uffo Horn? Muzeum představí život slavného rodáka

„K vidění budou nejen rukopisy a knižně vydaná díla tohoto slavného trutnovského rodáka, ale i obrazy s jeho portrétem a další trojrozměrné předměty,“ prozradil muzejník Ondřej Vašata. I když Uffo Horn pro řadu obyvatel města není víc než busta v parku a památná tabulka na náměstí, tento muž však svým pokrokovým myšlením předběhl dobu.

Horn se narodil 18. května 1817 v Trutnově českému otci a polské matce, hovořil německy. Sám se ale prohlašoval za Čecha, ctil naše dějiny. Dokonce někdy český národ zastupoval při některých akcích a v revolučním roce 1848 vedl Národní gardu na pomoc Praze.

Coby demokratický politický buřič, bojovník za svobodu a hledač společné cesty Čechů a Němců byl často pronásledován policií. „Byl to prostě bouřlivák, bonviván, revolucionář a romantik zároveň. Tak jako jiní čeští spisovatelé,“ uvedl historik Vladimír Wolf. Výstava Uffo Horn: Trutnovský rodák, spisovatel a revolucionář potrvá do 18. června.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama