reklama 

Muzika byla pro tatínka nejvíce, řekla dcera držitele Kulturní ceny města

30.5.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 605

Trutnov – V obřadní síni Staré radnice v Trutnově byla v pondělí předána Kulturní cena Trutnova za rok 2016. Poprvé v historii byla udělena In memoriam a jejím držitelem se stal již nežijící pedagog a skladatel Stanislav Šidlák za významný rozvoj regionální kultury po roce 1946.

Muzika byla pro tatínka nejvíce, řekla dcera držitele Kulturní ceny města

Ocenění z rukou starosty Ivana Adamce převzala dcera Eva Šidláková. „Jsem velmi potěšena, že tatínek dostal tak výbornou cenu. Škoda, že se toho nedočkal, byl by velice rád. Pro muziku tady udělal moc a celý život byla pro něj muzika to nejdůležitější, samozřejmě kromě rodiny. Určitě by ho to potěšilo,“ řekla po převzetí a podpisu do knihy držitelů ceny Šidláková.

V této souvislosti si starosta vypůjčil citát ruského spisovatele Konstantina Paustovského. Ten řekl: srdce, fantazie a rozum. „To jsou tři vlastnosti, které dozajista měl také člověk, kvůli němuž jsme se dnes sešli – doktor Stanislav Šidlák,“ řekl starosta a poznamenal, že na kulturní cenu bylo více nominovaných, ale Kulturní komise města nakonec doporučila zastupitelům právě Šidláka.

Podle něj je nový držitel ceny symbolem poválečných let v Trutnově, kdy kultura neměla na růžích ustláno. „Když po válce nastoupil totalitní režim, doktor Šidlák tvořil bez ohledu na to, jaká ta doba byla. Dnešní předání ceny In memoriam je stejně významné, jako ocenění dosud žijících občanů. Můžeme to tedy vnímat nejen jako ocenění doktora Šidláka, ale jako celé generace kulturně aktivních osobností, které utvářely zdejší region ve velmi nelehké době,“ dodal starosta.

Nominaci na Kulturní cenu města pro pedagoga Šidláka poslali do kulturní komise města Milan Meier a Eva Sacherová, která s ním v šedesátých letech učila na tehdejší jedenáctiletce v Trutnově, dnešním gymnáziu. „Na pedagoga a skladatele Šidláka si pamatuji jako na výraznou osobnost oddanou muzice,“ prozradila Sacherová. Známý trutnovský historik, profesor Vladimír Wolf se domnívá, že kulturní cenu pro tuto osobnost je třeba chápat jako ocenění nevelké skupiny poválečných kulturních pracovníků.

Stanislav Šidlák, který se narodil v roce 1904 a zemřel před třiceti lety, se do Trutnova přestěhoval v roce 1946. Postupem času se stal zdejším významným pedagogem, dirigentem a skladatelem. Právě hudba byla jeho srdci nejbližší. Byl jedním ze zakladatelů místní Pěvecké a hudební jednoty Vítězslav Novák a ženského pěveckého tria, pro které upravoval lidové písně.

Patřil také k zakládajícím členům Společnosti bratří Čapků, jehož první předsedkyní byla jeho dcera Eva. V roce 1959 napsal pochod věnovaný k 700. výročí založení Trutnova s názvem Za radostnou budoucnost. Známá je rovněž Znělka pro místní rozhlas Trutnov z roku 1947.

Kulturní ceny města Trutnova osobnostem a kulturním spolkům, které významným způsobem ovlivňují veřejné dění či mají výraznou zásluhu na propagaci Trutnova v celostátním nebo mezinárodním měřítku, se udělují od roku 1992. Pedagog a skladatel Stanislav Šidlák je devětadvacátým držitelem této ceny v její čtyřiadvacetileté historii.

 

DRŽITELÉ KULTURNÍ CENY MĚSTA

1991 ANTONÍN JUST
1992 CHOREA CORCONTICA
1993 MUSICA ANTIQUA 
1994 ak. mal. DANA HOLÁ 
1995 JAN HAAS, vedoucí Melancholik Bandu 
1996 KRAKONOŠKA 
1997 JIŘÍ HAVEL, MILAN KOUT 
1998 MILAN LIPOVSKÝ 
1999 KLUB VOJENSKÉ HISTORIE
2000 MILOŠ TRÝZNA, STAR WEST 
2001 MILOSLAV LHOTSKÝ 
2002 KAREL HYBNER 
2003 cena neudělena 
2004 JIŘÍ JAHODA 
2005 JAROSLAV HOFMAN
2006 VÁCLAV JIRÁSEK 
2007 JOSEF VIK, JAROSLAV DVORSKÝ 
2008 TOMÁŠ KATSCHNER
2009 VÁCLAV HAVEL
2010 cena neudělena
2011 VLADIMÍR WOLF, TEREZA KOMÁRKOVÁ
2012 OTTO ŠTEMBERKA
2013 ZDENĚK TRNKA
2014 BOHDAN HOLOMÍČEK
2015 CTIBOR KOŠŤÁL A SPOLEK STACHELBERG
2016 STANISLAV ŠIDLÁK

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama