reklama 

Pevnost Stachelberg obsadila vojenská technika za leteckého doprovodu stíhačky

14.5.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 2679

Trutnov – Více než tři tisíce návštěvníků přilákal včera čtvrtý ročník srazu vojenských vozidel a techniky, který tradičně u pevnosti Stachelberg uspořádal klub Vojenská vozidla Trutnov. „Minulý rok se dostavilo okolo 1500 lidí. Dnes to vidíme na minimálně o polovinu vyšší návštěvu,“ prorokoval organizátor Jiří Matějka.

Pevnost Stachelberg obsadila vojenská technika za leteckého doprovodu stíhačky

Klub okolí pevnosti obsadil unikátními vojenskými vozidly. „Máme tady okolo 40 automobilů, z toho více než polovinu tvoří těžká technika. Nejstarší exponát je z roku 1958, jde o vojenské vozidlo Ot-64 SKOT,“ přiblížil Matějka.

Na přehlídce vojenské techniky nechyběly vojenské osobní automobily, modernizovaná samohybná houfnice DANA M1M, automobilní dělo nabíjené automaticky, dále Tatra 815, Praga V2S, OP 64 - obrněný transportér nebo BVP - pásové vozidlo, které patřilo k nejdražším a zároveň nejnovějším exemplářům vojenské techniky.

Včerejšek na Stachelbergu nepatřil pouze vojenské technice, ale také letecké show. K nebi dvakrát vzlétla stíhačka Jak 3 s pilotem Ladislavem Ábelem z Dračí letky Trutnov. „Je to opravdu zajímavé vidět tolik vojenské techniky na jednom místě a ještě u pevnosti Stachelberg. Spojit ukázku techniky z minulých let s tímto místem má své kouzlo a především nádech historie. Opravdu jsme rádi, že jsme vyrazili, i když počasí dneska zrovna moc nepřeje,“ hodnotil akci návštěvník Adam Slámka.Zkrátka nepřišli ani dětští návštěvníci. Organizátoři si pro ně připravili dětský koutek s několika soutěžemi, paintball nebo jízdu ve vojenských vozech. Největší ohlas mělo pásové vozidlo BVP. „Jel jsem tím vojenským autem a byl to hezký zážitek. Ještě bych chtěl jet tím druhým a pak půjdu na paintball,“ prozradil své plány malý nadšenec David Mlatečka.

S nápadem uspořádat sraz přišel klub před čtyřmi lety. „Akce měla velký úspěch u milovníků historie i veřejnosti, proto jsme se rozhodli ji pořádat pravidelně,“ uvedl organizátor Matějka s tím, že sraz souvisí i s obranou vlasti, proto byl zvoleno jako nejlepší místo pevnost Stachelberg, která v sobě skrývá historii. „Jsem nadšený, kolik návštěvníků dorazilo a kolik jich sem stále míří. Myslím, že pro každého je úžasný zážitek podívat se pod kapotu obrněných vozidel nebo se svézt na pásovém voze,“ dodal spokojeně Matějka.

Kateřina Vaníčková
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama