reklama 

Trutnov vybírá památník k 100. výročí republiky, zapojit se může i veřejnost

25.5.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 2342

Trutnov – Lidské srdce se skrytou sochou lva nebo vztyčený stožár? To jsou dva z osmi návrhů památníku k 100. výročí vzniku republiky. Město ho v souvislosti s jubileem chystá odhalit v příštím roce na náměstí Republiky. Odborníkům bylo předloženo celkem devět návrhů, z nichž jeden nesplňoval podmínky soutěže a byl vyřazen. Ani jeden zatím není vítězný. Proto bude do výběru zapojena trutnovská veřejnost.

Trutnov vybírá památník k 100. výročí republiky, zapojit se může i veřejnost

„Aby si občané města udělali konkrétní představu, mohou od středy 7. června navštívit foyer společenského centra, kde bude všech osm návrhů, o nichž je možné hlasovat, vystaveno,“ uvedl starosta Ivan Adamec. Prezentace, veřejná diskuze a setkání s autory návrhů se uskuteční v pondělí 12. června v 17.30 hodin v Uffu.

 

O konečné podobě uměleckého díla nakonec rozhodne zastupitelstvo na svém zasedání v pondělí 26. června, které bude vybírat jak ze dvou děl doporučených komisí, tak z návrhu vybraný veřejností. „Rozhodli jsme se, že dáme příležitost samotným občanům, aby se také vyjádřili a měli možnost podílet se na tvorbě tak významného díla,“ řekl starosta.

První vybraný návrh představuje třístupňový objekt ve tvaru připomínající lidské srdce, uvnitř kterého je skryta socha lva. Objekt je koncipován jako umělecké dílo, ale zároveň má funkci schodiště, hlediště a místa k odpočinku. Druhý návrh by výročí vzniku republiky připomínal v podobě vztyčeného stožáru o výšce 1918 centimetrů, jehož konstrukce by v noci byla osvětlena. Stožár je výtvarnou stylizací a podle autorů by měl být umístěn na upravené ploše směrem k horám.

„Každý z návrhů symbolizuje dané téma naprosto rozdílným způsobem. Uvidíme, který bude veřejnosti nejbližší. Významné mezníky našich dějin si musíme neustále připomínat. Je víc než příhodné, abychom při kulatém výročí vzniku republiky vytvořili v centru města místo, které bude symbolizovat historii českého národa a naše hodnoty,“ prozradil starosta.

Jak se Trutnovinkám podařilo zjistit, umístění jednoho z návrhů - třístupňového objektu v blízkosti Uffa se příliš nezamlouvá sochaři Michalu Gabrielovi, jehož smečka bronzových šelem stojí kousek vedle. Ten se domnívá, že takto umístěný památník jeho sochy částečně zakryje. Starosta Adamec v této souvislosti sdělil, že chápe, že se sochaři dílo, které by stálo vedle šelem, nemusí líbit. „Proto chceme, aby dostala k vyjádření prostor veřejnost. Já se k tomu nyní nechci vyjadřovat, abych nikoho jako starosta neovlivňoval,“ dodal.  

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv města Trutnova  

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama