reklama 

Poříčská elektrárna má 60 let, u otevření byl prezident Zápotocký

4.1.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1100

Trutnov – Velkou slávu v roce 1957 zažilo Poříčí. Právě dnes tomu je šedesát let, kdy se tam otevírala nová tepelná elektrárna. Ta plně nahradila elektrárnu Poříčí I, která ještě byla v provozu, ale k 31. prosinci 1970 byla jako málo efektivní zrušena. Při uvedení nové elektrárny do provozu byl tehdy také druhý dělnický prezident Antonín Zápotocký, zvaný „táta dělníků“.

Poříčská elektrárna má 60 let, u otevření byl prezident Zápotocký

Slavnostnímu aktu otevření nové elektrárny byli rovněž přítomni ministři energetiky František Vlasák a stavebnictví Oldřich Beran. Podle historika Ondřeje Vašaty z Muzea Podkrkonoší po zahájení provozu následoval přesun do Janských Lázní, kde prezidenta uvítal velký zástup lidu. „V kolonádě tehdy proběhla slavnost, kde ke stavbařům elektrárny promluvil prezident Zápotocký,“ popisuje.

Prezident vzpomněl nedávných událostí v Egyptě a Maďarsku a ujistil přítomné, že „v Československu nikdo netouží ani v nejmenším po staré západní kapitalistické svobodě, ani po bývalé naší buržoazní demokracii.“  V lednu 1957 nebyl Zápotocký v Trutnově poprvé. „Dne 24. července 1948 se totiž jako předseda vlády objevil v Trutnově na Dni odborů uspořádaném v rámci Krkonošské výstavy,“ připomenul muzejník. Ale zpět k jubilující elektrárně.


Elektrárna dvojka postupně plně nahradila původní jedničku (na snímku).

Zkušební provoz prvního bloku byl zahájen 15. dubna 1957, druhého 5. srpna 1958 a třetího 25. prosince 1958. Každý ze tří bloků měl výkon 50 MW. Na konci 60. let elektrárna vyráběla nejen elektřinu, ale dodávala teplo pro výrobní podniky a byty.  V roce 1972 začala výstavba horkovodu v Trutnově. První dodávky uskutečnily o dva roky později. Na přelomu 70. a 80. let byl postaven nový parovod Krkonoše. V listopadu 1995 byl prodloužen do Janských Lázní.

Kromě dodávek elektřiny a tepla se elektrárna zapsala do dějin regionu jako jeden z největších zaměstnavatelů. Zajímavostí související se stavbou areálu Elektrárny Poříčí 2 v padesátých letech je unikátní objev. Dělníci totiž našli několik středověkých mincí, pražských grošů z doby Karla IV. „V té době to byla obrovská senzace, žádný jiný podobný nález v širokém okolí nebyl. Mince, které si tam někdo ve 14. století evidentně schoval, jsou dnes uložené v hradeckém muzeu,“ poznamenal historik Vašata.

Ten bude mít zítra v 17 hodin v Muzeu Podkrkonoší přednášku na téma Návštěva prezidenta Zápotockého u příležitosti otevření nové poříčské elektrárny v lednu 1957. Posluchače seznámí s průběhem této návštěvy a představí i unikátní audiozáznam proslovu Zápotockého ke stavbařům elektrárny. Připomenuty budou rovněž jeho další krátkodobé pobyty v tomto regionu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Muzea Podkrkonoší, Vilém Fischl

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama