reklama 

Dvě tuny. Národní potravinová sbírka v Trutnově přinesla rekord

13.11.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 990

Trutnov - Přes dvě tuny trvanlivých potravin a drogistického zboží se vybralo při Národní potravinové sbírce v našem městě. A to je za čtyři roky, co se Oblastní charita Trutnov a zdejší markety připojily do projektu, nejvíc v historii! V celé republice v sobotu přispívali lidé svými nákupy na zhruba 750 místech. Podle předběžných odhadů se vybralo rekordních 387 tun jídla a věcí pro osobní hygienu.

Dvě tuny. Národní potravinová sbírka v Trutnově přinesla rekord

„Přijeli jsme z Libňatova. Zjistili jsme si supermarkety, které jsou zapojené do sbírky, a rozhodli se touto cestou pomoci lidem, kteří to potřebují,“ řekla nám Šárka Kalužničinová, která dorazila v doprovodu svého muže na nákup do Billy. V této prodejně se akce pořádala poprvé. „Nakoupili jsme těstoviny, džusy, sladkosti, konzervy a paštiky. Za 509 korun,“ prozradila chvíli poté, co košík zanechala dobrovolnicím, které v prostoru za kasami třídily zboží do beden a připravovaly ho k transportu.

V Tescu stejnou dvanáctihodinovou činnost (lidé mohli nakupovat potraviny od 8 do 20 hodin) už poněkolikáté absolvoval Marian Vágner. „Co je možná nejvíc překvapující, že jídlo hlavně dávají důchodci. Mladí lidé si toho mnohdy ani nevšimnou,“ poukázal dobrovolník v modré zástěře s logem akce. Vzápětí dodal, že se setkává i s negativními reakcemi ze strany zákazníků. „Někteří se zlobí, že to jde na uprchlíky, což není pravda. Potraviny opravdu putují například k matkám samoživitelkám,“ uvedl, že lidé by se měli více informovat.

Jako třetí obchodní řetěz byl u nás do Národní potravinové sbírky zapojen Penny market. Tam přišel v sobotu dopoledne darovat jídlo i Lukáš z Trutnova. „Když je to na dobrou věc, rád akci podpořím. Jídlo je potřeba a je spousta lidí, co ho potřebují,“ nechal se slyšet, když zboží předával do rukou dobrovolnici Lence Hubkové. Ta pracuje jako sociální pracovnice na městském úřadu v Trutnově, takže poté mimo jiné přichází do kontaktu přímo s lidmi, kteří jídlo potřebují. Třeba rodiny v nouzi, senioři a lidé z azylových domů.

Letos se v Trutnově vybralo celkem 1848,78 kg potravin (doposud bylo nejvíce 1,5 tuny) a nově také 217,81 kg drogistického zboží. Vše poputuje do potravinového skladu Oblastní charity Trutnov.

„Myslím, že podobných akcí by se mělo pořádat více,“ pronesla ještě Šárka Kalužničinová z Libňatova.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama