reklama 

Nákupem potravin pomůžete lidem v nouzi

6.11.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1471

Trutnov - Tento týden v sobotu se uskuteční Národní potravinová sbírka. Do pátého ročníku se v naší republice zapojí 746 prodejen. V Trutnově budou moci lidé nakoupit a věnovat trvanlivé jídlo na třech místech - v Tescu, Penny marketu (Horská 92, blíže Zelence) a nově také v Bille. Uděláte dobrý skutek a pomůžete těm, kteří jsou na pokraji hmotné nouze?

Nákupem potravin pomůžete lidem v nouzi

V Trutnově se bude vybírat zboží počtvrté. V roce 2014 se nashromáždilo 1,1 tuny jídla, 1,5 v roce 2015 a loni to bylo 1,2.

„Apelovala bych na to, aby se lidé zkusili zamyslet nad tím, co by potřebovali, kdyby se sami stali osobami v nouzi a z čeho by pak vařili. Nechci říct, že třeba mouka není potřeba, o tom žádná. Ale přeci jen, když koupíte kolínka, konzervu hotového jídla nebo paštiku, tak se s tím dá naložit lépe,“ nabádá jedna z místních organizátorek Martina Vágner Dostálová z Oblastní charity Trutnov.

Na webových stránkách potravinypomahaji.cz se doporučují nakoupit konzervy všeho druhu, polévky (sáčkové, čínské, do hrnečku), cukr, luštěniny, těstoviny, rýže, olej, sirupy, kečupy, marmelády, čaje, mouka, piškoty…

Nakoupit jídlo v obchodech mohou lidé od 8 do 20 hodin. Cesta potravin pak povede z nákupního košíku dárců k dobrovolníkům, kteří budou přímo v obchodech za pokladnami a budou označeni logem sbírky. Veškeré vybrané zboží bude převezeno do trutnovského skladu potravin, který tady funguje už dva roky. Odtud potraviny putují například matkám samoživitelkám, lidem v azylových domech, seniorům a dalším potřebným.

Pozor! Kromě potravin však lidé mohou darovat i drogistické zboží. V Trutnově se do projektu zapojily prodejny dm market (Obchodní ulice a OD Máj) a Rossmann (Horská ulice).

Národní potravinová sbírka se v České republice koná od roku 2012 a je společnou iniciativou platformy Byznys pro společnost, Armády spásy,  NADĚJÍ, České federace potravinových bank a Charity Česká republika. 

Hlavním posláním sbírky je podat pomocnou ruku těm, kteří trpí nedostatkem jídla, a zároveň upozornit na to, v jaké míře jídlem plýtváme. Hlad totiž není bohužel ani u nás abstraktní pojem - podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí. Z posledních průzkumů agentury Ipsos také vyplývá, že až 40 procent Čechů vyhodí jídlo několikrát do měsíce, za rok je to v průměru na osobu 115 kg, tedy v přepočtu až 20 000 korun.

Průzkum také ukázal, že tři čtvrtiny dotázaných zná projekt sbírky a rychle roste počet těch, kteří se do něj aktivně zapojují. Letos nejčastěji plánují darovat potraviny v hodnotě od 100 do 249 korun.

(bog, tz)                   
michal@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama