reklama 

Pravá nefalšovaná… emoce, překřikování i ovace na besedě ve Lhotě

7.11.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 3458
 • komentářů 3

Trutnov - Nezaujatý divák se musel bavit a možná se také nestačil divit. Pondělní veřejná beseda příznivců a odpůrců trutnovských trailů ve Lhotecké hospodě měla pro obě strany najít východisko z napjaté situace, která se v poslední době vyrojila okolo soužití bikerů a občanů obce. Výsledek? Dalo se to asi čekat, že místo přínosného řešení se setkání změní v estrádu. Ačkoliv přeci jen několik podnětů více než tříhodinová debata snad přinesla…

Pravá nefalšovaná… emoce, překřikování i ovace na besedě ve Lhotě

Je před šestou hodinou večer a sál hospody ve Lhotě je již takřka zaplněný. Na místě pořizuje záběry i štáb České televize. „Nefoťte mě! Já si to nepřeju! Okamžitě to smažte!“ křičí na mě ještě před zahájením schůze jedna z místních obyvatelek. Jo, tak tady to dnes bude „vostrý“. Další podobné výstřelky při proslovech jednotlivých řečníků-trailistů pokračují prakticky celou dobu. Ale to se dalo čekat, na jednu stranu se to dá, u těch slušně diskutujících, i pochopit.

„Kde je pan Adamec? Bojí se nám podívat do očí!“ zaznělo z davu.

Neúčast starosty Trutnova na setkání zažehla první vášně. Na stolech ovšem leží vysvětlující dopis, že se omlouvá, jelikož musí být ve stejnou dobu na mimořádném jednání ODS v Praze. Budoucí rozumné diskuzi s oběma stranami se ale nebrání.

Jako první dostal slovo předseda spolku Trutnov Trails Jan Rejl. Učitel z gymnázia seznámil přítomné s historií, současností a plány Trutnov Trails. „V příštím roce přibude asi jen sedm kilometrů trailů, další už se tady dělat nebudou,“ nastínil mimo jiné druhou fázi koncepce projektu. „Věřte, že lidé k nám jezdí proto, že je tady hezky a je jim tu dobře. Rozhodně tady nechtějí něco ničit,“ snažil se třeba vyvrátit některé názory starousedlíků.

Jeho projev ze začátku narušoval statkář Josef Čepelka, který je hlavní mluvčí odpůrců terénních stezek. Právě kolem jeho domu ve Lhotě vede cyklostezka směřující do centra trailů na Čížkových kamenech. O této cestě Jan Rejl také mluvil, stejně jako o návštěvnosti, parkování, přínosech pro obec a také o tom, jak to vypadá jinde.

K tomuto tématu se však po něm ještě hlouběji vyjádřil Václav Volráb, předseda České mountainbikové asociace. „Myslím, že důležité je zmínit, že Trutnov Trails nedělají nic nelegálního,“ řekl v úvodu muž stojící v čele organizace, která zastupuje terénní cyklistiku v naší republice. „Já jsem nikdy neřekl, že je to nelegální. Vím, že máte výjimku. Já jen říkám, že porušujete lesní zákony - o vodě a odpadcích,“ bránil se okamžitě Josef Čepelka.

„Nás nezajímá, jak to funguje jinde. Proč tady tu šaškárnu děláte, když už je to rozhodnuté? Vy tady nebydlíte. Kdo nám vrátí klid, který jsme tu měli?“ ozval se jeden ze seniorů.

Předseda Čemby se poté snažil lidem vysvětlit, že ten „rybník“ je jen jeden a musí se najít rozumná cesta, aby se do něj vešli všichni - turisté, bikeři, myslivci, ochránci přírody... „Nepodléhejte vášním a jednostranným informacím,“ nabádal veřejnost.

Jako třetí řečník v „kotli“ se ocitl trutnovský zastupitel Martin Jiránek, který vyprávěl o dotacích a financování Trutnov Trails. Mluvil jen krátce a jeho vystoupení se prakticky obešlo bez připomínek oponentů.

„Čistý“ prostor pro své myšlenky si mohl dopřát i další účastník debaty. Hovořit totiž začal zástupce skupiny Zachraňme Čížkovy kameny Josef Čepelka. (video ZDE) V jeho půlhodinovém okénku se návštěvníci sálu dozvěděli, co jej i další odpůrce trápí na trailových trasách a činnosti Trutnov Trails.

„Tato činnost se dá shrnout do tří bodů. Prvním bodem je devastace Čížkových kamenů, zdejší přírody a okolí Lhoty. Dalším problémem je doprava v obci a třetí velký problém je ústí trailů do naší obce,“ prohlásil a pak začal postupně jednotlivé body rozebírat. „Jak se k tomu staví město? Nasypalo do toho velké peníze, takže už od toho nechce ucuknout. A jestli nás to ruší, tak si na to máme zvyknout,“ dodal.

Když se Josef Čepelka po velmi emotivním projevu usadil zpět ke stolu, zareagovali na něj někteří členové spolku. Rozporovali jeho některá tvrzení s tím, že si vymýšlí a záměrně lže, načež se v hospodě rozpoutala vášnivá debata, která přešla až do plánované diskuze. Ta v některých případech probíhala z očí do očí a došlo i na peprnější výrazy.

Názory k věci i „mimo mísu“ řekli občané, kteří trailisty ve Lhotě nechtějí. Objevilo se ovšem i několik zastánců, jimž bikeři nevadí a naopak jim vadí, že za ně mluví někdo jiný. Lhotští se tak pustili do sebe sami mezi sebou.

Hospodář Čepelka přišel s návrhem, že místní trailisté si mohou ponechat Kozí trail, Panský stoupák i nejtěžší Trail u Jeskyňky, kde očekává úbytek trailistů. Členové spolku zase nabídli jednomu z odpůrců trailů místo v radě spolku a zároveň vyzvali občany, aby když budou mít další dotazy, napsali přímo buď email na info@trutnovtrails.cz nebo příspěvek vhodili do schránky u paní Bartošové.

„Já jsem ve Lhotě naplavenina. Nejsem trailista, ale jsem člověk, který chodí denně do lesa, a musím říct, že za celých těch šest let, co jsem tady, jsem neměl s trailistou ani jeden problém. To ale neznamená, že ho nemá někdo jiný. Všechno se ale dá vyřešit. Jen se navzájem poslouchejme a přemýšlejme o tom, co bychom mohli udělat pro toho druhého, aby těch problémů bylo méně,“ vzal si slovo na úplný závěr zdejší umělec a karikaturista Břetislav Kovařík.

Pondělní debata, jestli se to tak vůbec dá nazvat, byla u konce. Uvidíme, jaká bude další kapitola této „bitvy“ mezi bikery a jejich odpůrci.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz

Diskuse

7.11.2017 Petr Nagy
Lidská demence nezná mezí, jak někomu může vadit Trail……
7.11.2017 Josef Janický st.
„Kde je pan Adamec? Bojí se nám podívat do očí!“ zaznělo z davu. Neúčast starosty Trutnova na setkání zažehla první vášně. Na stolech ovšem leží vysvětlující dopis, že se omlouvá, jelikož musí být ve stejnou dobu na mimořádném jednání ODS v Praze. Budoucí rozumné diskuzi s oběma stranami se ale nebrání.Bude si muset pan starosta ujasnit co vlastně chce dělat,jestli v té záplavě funkcí v ODS,kraji,sněmovně bude mít chvilky i v Trutnově!!!
7.11.2017 Miroslav Bažant
Pan Čepelka ukázal,jak se chová nefalšovaný "křovák".Dokud mluvil on,tak mu nikdo do řeči neskákal,ale při řeči druhých byl jak utržený ze řetězu. On "Pražský"starousedlík ani nebyl schopen té ml.paní,nebo slečně vysvětlit,proč jeho psi běhají volně po jejím pozemku a chce umravňovat druhé!!!Myslím,že jeho argumenty,že tam je neustálý hluk a nebezpečí úrazu jsou pouze jeho výmysly.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama