reklama 

Soud vyhověl deváté kandidátce do Senátu, město jí registruje

21.12.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1194
 • komentářů 2

Trutnov – Kromě osmi kandidátů v doplňovacích volbách do Senátu, které se konají 5. a 6. ledna, přibyla další kandidátka. Zatímco osmička kandidátů žije ve volebním okrsku, devátá, nezávislá kandidátka Terezie Holovská (55) v Praze 6. Trutnovský městský úřad odmítl její přihlášku.

Soud vyhověl deváté kandidátce do Senátu, město jí registruje

Kandidátka toto rozhodnutí napadla a dnes Krajský soud v Hradci Králové uložil městskému úřadu její přihlášku registrovat. Úřad původně odmítl Holovskou registrovat kvůli nesplnění požadovaných podmínek. „Na petici nebyla u dostatečného množství podpisů uvedena adresa trvalého pobytu a kandidátka se domáhala ochrany u krajského soudu proti zamítnutí přihlášky k registraci,“ potvrdila Michaela Dědková, tisková mluvčí MěÚ.

Podle MěÚ zákon o volbách u jednotlivých kandidátů rozlišuje mezi „obcí“, kde jsou přihlášeni k trvalému pobytu amístem“, kde jsou přihlášeni k trvalému pobytu. Proto pod pojmem „místo“, kde je přihlášen k trvalému pobytu nelze rozumět pouze obec. Z jazykového hlediska pojem „místo“ má být konkrétněji vymezené než jen obec, zejména za situace, kdy zákon rozlišuje mezi obcí a místem.

Podle Jana Kulhánka, tiskového mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové, soud přisvědčil důvodnosti podaného návrhu a navrhovatelce ochranu proti odmítnutí přihlášky k registraci poskytnout. „Pověřenému obecnímu úřadu uložil povinnost registrovat přihlášku navrhovatelky k registraci pro doplňovací volby do Senátu,“ prozradil mluvčí soudu.

Jak uvedla mluvčí MěÚ Dědková, tato instituce vycházela z výkladu Ministerstva vnitra České republiky. „Krajský soud však zaujal jiné právní stanovisko, a to že postačí uvést pouze obec trvalého pobytu, a kandidátce Holovské vyhověl. Během dnešního odpoledne bude nezávislá kandidátka dodatečně zaregistrována,“ dodala.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: euro.cz, Jan Bartoš

 

Diskuse

21.12.2017 Martin Barvínek
V Praglu ji nechtějí tak to zkouší kdekoliv v republice. Brno je podle ní taky první zatáčka na Vídeň při výjezdu z Prahy...v místě bydliště. Ale možná jsem to taky blbě pochopil a budu tady za pitomce. Ale neznám ji, nikdy jsem o ni neslyšel. Co mas společného s naším městem???
22.12.2017 Josef Janický st.
Terezie Holovská (*9. října 1962) je podnikatelka a bývalá místostarostka Prahy 8. Chtěla kandidovat v prezidnetských volbách 2018, proto poslala dopis všem nově zvoleným poslankyním, aby jí v kandidatuře podpořily. Podtřebnou podporu však nezískala.Proto Krajský soud v Hradci Králové rozhodl,že bude kandidovat v Trutnově a basta fidli !!!!

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama