reklama 

V jedné firmě až do důchodu? Ve Wikovu žádná zvláštnost

6.12.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1047
 •• Komerční sdělení

Na rok se sedmičkou na konci bude vzpomínat každý po svém. Někdo jím proplul jako klidným rybníkem, pro jiného to byla jízda divokými peřejemi. Není tajemstvím, že k nejnáročnějším situacím patří změna zaměstnání. Jak se podařilo zvládnout zásadní životní krok HR manažerce a sales manažerovi pro průmyslové aplikace, kteří se rozhodli spojit své kariéry se strojírenskou firmou světového renomé? Lucie Kejzlarová ani Dušan Kvirenc z hronovského Wikovu rozhodně nelitují.

V jedné firmě až do důchodu? Ve Wikovu žádná zvláštnost

Začněme trochu od konce. Když se ohlédnete, jaký pro vás byl rok 2017?
Lucie Kejzlarová, HR manažer (L. K.):
Byl to rok změn a výzev. Ani jedné z nich nelituji a jsem za ně ráda. Dělám práci, která mě baví, ve firmě, kde mám možnost se posunout zase o kus dál.
Dušan Kvirenc, sales manažer pro průmyslové aplikace (D. K.): Budu si ho pamatovat jako novou pracovní, ale i životní zkušenost. A jsem rád, že mě zavedl právě do Wikovu. Už teď vím, že to byla ta nejlepší volba, kterou jsem mohl udělat. Hlavně díky rozmanitosti práce i zkušenostem a znalostem ze strojírenství, které jsem zatím nasbíral.

Je jeho závěr hektický?
D. K.: Asi jako všude jinde. (smích) Mně momentálně nejvíc zaměstnává komunikace s výrobním úsekem a zákazníkem ohledně dodávky převodovek a ozubených kol. Chystám cenové nabídky a vyhledávám nové potenciální partnery po celém světě.
L. K.: Vidím to podobně. Nejvíc sil napíráme k náboru dalších wikováků. Ostatně personální kampani se budeme věnovat i v příštích měsících. Pracujeme na nové podobně firemního časopisu. A samozřejmě nemůžu zapomenout na přípravu vánočního setkání se zaměstnanci - zábava a něco dobrého k tomu jsou ideálním zakončením náročného roku.

Zmiňujete nabírání nových zaměstnanců. Není žádným tajemstvím, že najít kompetentní lidi je v současné době velký oříšek.
L. K.:
Ano, to je pravda. Obsadit potřebné pracovní pozice je nesnadné. Zájemcům o práci ve Wikovu bych ale ráda vzkázala: neostýchejte se napsat. I když třeba profesí nezapadáte přesně do vyhlášených výběrových řízení, zajímáte nás. Všechno je to o lidech, o firemní kultuře, našich hodnotách. A právě to se snažíme při setkáních s kandidáty vyzdvihnout. Že nám to klape a rádi se potkáváme i mimo práci. Stát se wikovákem znamená zapadnout do „rodiny“.

Ve Wikovu zůstávají lidé větší část své profesní dráhy. Čím myslíte, že je to způsobeno a co takový jev podle vás firmě přináší?
L. K.:
Ve Wikovu pracují i celé generace! Máme tu zaměstnance, kteří ve firmě oslavili i 35 let práce, čehož si nesmírně vážíme. Nejsme pásová výroba, u nás jde o moderní precizní strojařinu. A ta si žádá dlouholetou praxi. Nováčkům nabízíme zaškolení i intenzivní vzdělávání ve Wikov akademii. Během 10 modulů seznámí zájemce s historií firmy, čtením výkresové dokumentace, vlastnostmi materiálu a celým procesem putování výrobku výrobou. Zaučení na strojích trvá od 3 do 6 měsíců, až po roce se můžeme bavit o tom, že je člověk schopný pracovat samostatně. Proto i u rozhovoru se zájemci nejednou padá otázka: „Umíte si představit pracovat pro Wikov až do důchodu?“ (smích)
D. K.: Určitě to je způsobeno tím, že jde o stabilního zaměstnavatele, který dokáže své zaměstnance ohodnotit a podpořit jejich sebevědomí. V neposlední řadě hraje zásadní roli také sociální jistota, které je pro zaměstnance a jejich rodiny velice důležitá, a kterou Wikov dlouhodobě všem svým zaměstnancům poskytuje. Pro firmy v technicky náročném prostředí je důležité stavět na lidech, kteří mají bohaté zkušenosti a znalosti v oboru. Myslím si, že to je jeden z nejdůležitějších přínosů pro firmu – loajalita zaměstnanců k jednomu zaměstnavateli. Ve Wikovu je třeba se neustále učit a než se někteří lidé zaučí, trvá to léta. Práce je rozmanitá a je u ní třeba přemýšlet. Možná i proto máme tak nízkou fluktuaci zaměstnanců.

Součástí rozvoje pracovních sil je také péče o dovednosti a znalosti zaměstnanců. Jak na to jdete ve Wikovu?
L. K.:
Vzdělávání zaměstnanců nám rozhodně není cizí. Účastní se jak pravidelných zákonných školení, tak i odborných kurzů nebo výuky jazyků přímo ve firmě. Musím přiznat, že za svou praxi jsem se málokdy setkala s chutí zaměstnanců vzdělávat se v takové míře jako ve Wikovu. S některými našimi dodavateli domlouváme školení šitá na míru našim potřebám. Díky tomu mohou wikováci růst, a s nimi roste i společnost.

Můžete slova Lucie potvrdit? Kterých kurzů jste se sám zúčastnil a co vám přinesly?
D. K.: Ano s tímto souhlasím. V porovnání s jinými strojírenskými firmami nabízí Wikov nejen kurzy cizích jazyků, ale také zmíněnou Wikov akademii, která významně pomáhá s rychlejší adaptací. Sám jsem toho důkazem. (smích) Pravidelné studium angličtiny zase obohacuje nejen mou slovní zásobu, ale také umožňuje technickou konverzaci.

Chtít víc – takový název dostala wikovácká náborová kampaň. Jak se vám líbí?
L. K.: Podtitul Chtít víc… nás doslova nadchnul, jednohlasně jsme se na něm shodli. Uvědomili jsme si, že „víc“ je přesně to, co chceme a co doufáme, že nás vystihuje. Chceme být „VÍC“ než jen dobrá strojírenská firma. Proto potřebujeme víc než jen stroje, potřebujeme loajální wikováky, kteří ve své práci vidí smysl a chtějí se realizovat, ale také hledat nové způsoby, jak posunout Wikov dál. „Víc“ znamená nabídnout na oplátku příjemné prostředí, což se daří postupnou rekonstrukcí areálu, víc ve formě bohatého benefitního programu nebo nadprůměrného ohodnocení. „Víc“ je také jistota a záruka stabilního zaměstnání.
D. K.: Líbí a přesně sedí. Wikov ohromí už při příjezdu do práce. Kdo v okolí má tak krásnou a moderně vybavenou administrativní budovu? Která výrobní společnost má takové technické zázemí, jaké máme právě my, ve Wikovu? „Víc“ se projevuje už na chodbě, kde potkávám přátelské kolegy z jiných úseků. „Víc“ je na obědě, kde si můžeme vybrat z pěti jídel každý pracovní den.

Podle všeho jste na novém působišti spokojeni. Neusnete na vavřínech?
D. K.:
To se ve Wikovu nemůže stát. (smích) Příští rok mě čeká mnoho velkých výzev. Tou největší bude najít nové zákazníky v oboru průmyslových aplikací. Hodlám se také neustále zlepšovat v oboru mechanických převodovek, ale i v cizích jazycích, které jsou pro vykonávání mé pozice důležité. Rok 2018 bude také o tom, dokázat zase trošku „víc“ než tento rok. Což platí pro všechny wikováky.
L. K.: Výzev bude v příštím roce velmi mnoho a je těžké určit jedné prioritu. Co vnímám jako důležité, je ještě více stmelit rodinu wikováků a posunout tak Wikov zase o krok dál.


Zbečník 356, 549 31 Hronov
Tel.: +420 491 488 111
Fax: +420 491 488 412
www.wikov.com

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama