reklama 

„Draci“ sejmuli saň z věže radnice, pak byla přenesena k zimnímu bdění do dračí sluje

1.10.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1080

Trutnov – „Byl poznán, polapen a zabit. Sejměte draka!“ rozkázal včera odpoledne svým druhům na Krakonošově náměstí mečem ozbrojený mytologický zakladatel města Albrecht z Trautenbergu, kterého už roky představuje Petr Kotyza ze sdružení Trutnov – město draka.

„Draci“ sejmuli saň z věže radnice, pak byla přenesena k zimnímu bdění do dračí sluje

Potom za zvuku dobové hudby a cinkání zvonku předsedy sdružení Otto Štemberky jedenáct mužů v červených hábitech v souladu s každoroční tradicí sejmulo draka z věže Staré radnice. Tomu přihlížel dav Trutnovanů. Plechová „potvora“ pak byla přenesena na pravou stranu náměstí zejména k radosti přítomných dětí. Ti si ho hladily, další se s ním vyfotily předtím, než byl přenesen k zimnímu bdění do dračí sluje.

Tomuto obvyklému a vyhledávanému rituálu předcházelo na náměstí slunečné odpoledne plné rozmanitých her a soutěží. Opět se vyřádili hlavně caparti, ale u některých stanovišť i jejich rodiče. Asi největší atrakcí byla jízda v kánoi na kolečkách, které se říká Auroura. „Už jedu podruhé. Je to bezva autíčko,“ svěřil se šestiletý Marek a usedl do kokpitu. Další děti obsadily kuličkovou dráhu nebo lovily dřevěné ryby či střílely z luku.

„Je to moc fajn akce a zpestření prodlouženého víkendu. Na sundání draka chodíme každý rok a už se těšíme, jak bude na jaře zase vyzdvižen na věž radnice. Je to pěkný rituál,“ uvedla Martina Kábrtová z Trutnova a dvě její děti souhlasně pokyvovaly hlavou. 

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Hynek Šnajdar

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama