reklama 

Na mezinárodní výstavě se prohánějí vláčky, k vidění jsou auta, lodě i tanky

28.10.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 2034

Trutnov – Přestože tradiční událost ve sportovní hale Základní školy Rudolfa Frimla představuje domácí Spolek železničních modelářů jako výstavu železničních modelů a kolejišť, není to už tak docela přesné. K vidění tu jsou totiž také modely automobilů, lodí či dokonce vojenské techniky. Podstatnou část však přece jenom tvoří vláčky. Čtyřdenní akce dnes vstoupila do třetího dne a je se skutečně na co dívat.

Na mezinárodní výstavě se prohánějí vláčky, k vidění jsou auta, lodě i tanky

Na výstavu poprvé dorazili modeláři ze země galského kohouta, tedy z Francie. Tradičně také Němci a Rakušané.  Halu zaplnilo několik desítek expozic. Novinkou a jednou z atrakcí je nepochybně kolejiště rakouských modelářů, na kterém probíhá skutečný parní provoz. „Mašinky jezdí opravdu na páru,“ ubezpečuje nás zástupce rakouského modelářského klubu. Novinkou je také kolejiště modelářů z Tábora, kde sice není krajina, ale jde spíše o zahradní železnici.

Velmi zábavné kolejiště přivezli nováčci výstavy z Francie, z regionu Limousin. A právě odtud pochází modelové kolejiště tamní lokální dráhy. „Naše kolejiště obsahuje řadu scének, které při zběžném prohlédnutí mohou snadno uniknout divákovy pozornosti. Na návštěvníka klade požadavek, aby prověřil svoji bystrost a pozornost,“ usmívají se francouzští modeláři.

Při bližším ohledání jejich kolejiště lze pod viaduktem najít houby skryté pod kapradím. Dále u zoraného pole stojí lovec se psem, dále je možné najít keltský památník zvaný dolmen, na skále se vyhřívají králíci, nad zříceninou jsou umístěné úly s poletujícími včelami, u nádražního vodojemu káně na sloupu číhá na kořist, na náměstí u nádraží žena plísní svého muže a na obloze nad krajinou letí ledadlo Piper – Cub.

Nepřehlédnutelnou dominantou letošní výstavy je obrovské a pestré kolejiště, z něhož přechází zrak, vytvořené z lega, které se na scénu vrátilo po třech letech. „Můj syn tomuto kolejišti úplně propadl. Sledujeme dění už minimálně hodinu,“ kroutí hlavou Karel Nývlt z Trutnova, zatímco jeho syn Jakub ho nevnímá. Další zajímavostí je model lodi z německé Ghoty, která ve skutečnosti převážela vlaky z německého Rostocku do dánské Kodaně.

„Já jsem tou lodí v dávné minulosti jel právě z Rostocku do Kodaně. Byli jsme nahoře na palubě, byl to ohromný zážitek,“ zavzpomínal Jiří Beran, nestor trutnovských modelářů, vláčkař tělem i duší a zakladatel bez dvou let padesátiletého klubu. Přitom ukazuje na nedaleké rozměrné modelové akvárium, které svými díly zaplnili členové zdejšího Střediska volného času Trutnov, kde plastikové modeláře vede Jan Nešněra.

V devíti vitrínách jsou vláčky společnosti AKTT, což je spolek sdružující modeláře z celé Evropy. Ti představují zejména české vagóny ČSD, ale například i dva vláčky - prototypy z bývalé NDR, které měly brázdit koleje, ale když se Německo sjednotilo, tak z toho sešlo. Česká firma Loco ze Dvora Králové zase vyrobila modely speciálních vozů na přepravu piva Krakonoš.

„Je však třeba podotknout, že pivovar Krakonoš nikdy neměl své vlastní železniční vozy, vždy to přepravoval ve vozech ČSD,“ upozornil modelář a bývalý železničář Beran. Na výstavě jsou k vidění i úzkorozchodné německé železnice, představují se česká firma Merkur a také německá Tillig. „V porovnání s loňským rokem je toho tady daleko více. Bohužel nedopatřením nedorazila jedna německá firma, která přeshraničně spolupracuje s Poláky. Spletla si Trutnov s Turnovem. Jak se říká: hodinky nebo holínky, obojí se natahuje,“ zažertoval Beran.

Ten se Trutnovinkám při této příležitosti pochlubil novinkou ve své sbírce. „Podařilo se mi zkompletovat modely lokomotiv od firmy Schirmer, které jezdily tady v Trutnově v depu. Mám je všechny tři.“  Beran současné době považuje už jen za čestného člena trutnovského, dnes už mezinárodního klubu, jehož součástí jsou Němci i Rakušané.  Na pastvě pro oči, která potrvá do zítřka, se kolejištěm vytvořeným v rozmanité krajině i zástavbě, samozřejmě podílejí i domácí modeláři.

„Toto kolejiště je dělané podle fantazie, i když se tady najdou reálné úseky či budovy. Máme tady také domky, v nich ve skutečnosti bydlí naši členové. Než se to, co tady vidíte, vytvořilo do této podoby, trvalo to dvacet let, stále se to rozšiřuje a doplňuje,“ řekl nám Václav Grossmann, člen Klubu železničních modelářů Trutnov, s tím, že nyní klub tvoří deset dětí a čtyřicet dospělých. „Na výstavě mě zaujalo kolejiště z Francie, potom obrovská pestrá lego dráha a mašiny na páru,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama