reklama 

Historický Faltisův objekt, kde kdysi sídlila jazyková škola Labyrint, půjde k zemi

7.8.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 3441
 • komentářů 2

Trutnov – Téměř sto let stará historická budová ve Vítězné ulici prochází demolicí. Ještě před několika lety zde působila jazyková škola Labyrint. Když tam skončila, objekt byl na prodej, ale tehdy o něj prý nikdo neprojevil vážný zájem. Budova začala chátrat a nyní půjde k zemi.

Historický Faltisův objekt, kde kdysi sídlila jazyková škola Labyrint, půjde k zemi

Nyní tuto nemovitost vlastní firma Rygesbon z Trutnova. Jak nám dnes potvrdil Jaroslav Rufer z této společnosti, objekt skutečně se nyní skutečně bourá. „Budova je staticky narušená a ve špatném technickém stavu. Bude tedy zbourána,“ uvedl. Kromě toho uvedl, že když byl objekt před několika lety koupen, tak byl krátce na to vytvořen projekt s jednou společností, která chtěla budovu využívat.

„Když se ale blížilo stavební řízení, tak od projektu odstoupila. Stalo se to, že se tam začali soustřeďovat bezdomovci. Snažili jsme se zabednit a zazdít vstupy v přízemí, ale oni se vždy vloupali do prvního patra. Bylo to k neuhlídání a totálně interiéry zdevastovali,“ prozradil Rufer, který nastínil, že se připravuje nový projekt na využití prostoru. „Ještě o tom ale nechci mluvit,“ dodal.

Historik Ondřej Vašata z Muzea Podkrkonoší upozornil, že je třeba respektovat soukromé vlastnictví. Zároveň ale připomenul, že právě tato budova nesmazatelně patří k dějinám města. Budov tohoto typu je ale v Trutnově několik desítek. „Tento objekt, který byl postaven v roce 1908, sloužil vždy k potřebám vzdělávání. Proto k němu mají obyvatelé citový vztah,“ řekl Vašata s tím, že historikům je líto každé staré budovy, která se bourá.

Budova byla na začátku součástí celého komplexu firmy Faltis. Původně vznikla jako mateřská škola pro děti zaměstnanců firmy Johann Faltis, dědicové, která sídlila v blízkosti dnešního marketu Billa. Po druhé světové válce tam byla Zemská rolnická škola, potom pobočka základní školy a nakonec Jazyková škola Labyrint. „Je to škoda, že se objekt bourá, protože nám mizí další památka na starý Trutnov. Těžko se s tím ale dá něco dělat,“ posteskl si muzejník Vašata.

Jan Víšek ze Starého Trutnovska, které mapuje mimo jiné prostřednictvím historických pohlednic a fotografií historii trutnovského regionu, se domnívá, že se zcela nesmyslně demoluje významná architektonická stavba. „Dům sice nebyl, i když pro mě z nepochopitelných důvodů, památkově chráněný, ale když dostanu jako úředník daného odboru žádost o demolici, tak bych se nad tím přeci mohl zamyslet, zda by to za zápis mezi památky nestálo,“ doplnil Víšek.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Nezapomenutý Trutnov, Hynek Šnajdar

Diskuse

7.8.2017 Tomáš Korotvička
Nic jiného než lumpárna nad lumpárnu, místo toho aby se o takovéto budovy zajímalo město, a snažilo se je chránit ať už zápisem mezi památkově chráněné budovy, nebo s pomocí evropských dotací jakýmkoliv způsobem využít tak se to prodá soukromníkovi a tím se podepíše ortel, tak jako u všech zbouraných budov. Jestli to půjde takhle dál, tak nám zůstanou ve městě akorát tak paneláky po komunistech.
7.8.2017 Jaroslava Doležalová
Pro mě je to vzpomínka na školní léta. Myslím si, že se jedná o bývalou školu "Rolnická", která patřila k 2. ZDŠ v Trutnově. V Trutnově už delší dobu nežiji. Ale v současné době by to bylo určitě dobré místo např. pro domov pro seniory. Dělnická ul. kde fungují tato zařízení, je blízko. Zahrada u uvedené nemovitosti by byla pro stařečky dobrým místem k odpočinku a třeba i seberealizaci. Stále je málo míst pro seniory, nikdo to neřeší. Ale každý z nás se do situace seniorů dostane, bude chtít pohodové bydlení i místo k aktivnímu i pasivnímu odpčinku.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama