reklama 

Jarmark naštěstí nezmokl. Nabídl 120 stánků, zábavu, hudbu i bezva atmosféru

3.9.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 2972

Trutnov – Nad městem se dnes celý den honily šedivé mraky, bylo zataženo, teplota kolem patnácti stupňů, ale naštěstí bez deště. To byl poslední den prázdnin, který zpestřil tradiční Trutnovský jarmark. Ten na pěší zónu v Horské ulici a hlavně na Krakonošovo náměstí vylákal stovky obyvatel města i přespolních.

Jarmark naštěstí nezmokl. Nabídl 120 stánků, zábavu, hudbu i bezva atmosféru

I když se oproti minulým ročníkům svým sortimentem nijak zvlášť nelišil, přes to jeho aktéři nakupovali rozmanité zboží a sledovali také ukázky práce řemeslníků. K dispozici bylo více než 120 stánků, v nich nepřeberné množství nejen sladkostí, sýrů, uzenin, medoviny či dalších nápojů, ale také květin, šperků, keramiky, textilních výrobků, hraček... Prostě vše, co k jarmarku patří.

„Víme, že zde najdeme skoro to samé, jako loni, ale moc nám to nevadí. Bereme to jako společenskou událost na konci prázdnin, kdy se můžeme ještě v klidu sejít s přáteli. Od září už tolik času nebude,“ usmívá se Klára Seifertová z Trutnova, která si od jednoho ze stánků odnášela uzený sýr. Při jarmarečním veselí si na své přišly také děti.

„Zítra už jdu do školy, tak si to tady na náměstí chci ještě pořádně užít,“ řekl nám budoucí třeťák Michal a upaloval za svými povykujícími kamarády k horní části náměstí, kde caparti obléhali skákací hrad. Do školy se příliš netěší čtrnáctiletá Kamila. „Prázdniny letos nějak rychle utekly. Je fajn, že ještě na jejich konci se ve městě něco děje,“ raduje se dívka a vydává se za chichotajícími kamarádky, které postávají nedaleko.

Součástí Trutnovského jarmarku, který tradičně pořádá Společenské centrum Uffo, je vždy bohatý nejen hudební program.  Dopoledne to rozjel Jožka Šmukař a cimbálovka. Potom jeviště patřilo známému moderátorovi Daliboru Gondíkovi a kapele Gentlemani. „Udělal jsem si takový malý průzkum mezi trutnovskými občany, abych zjistil, jak vnímají pojem gentleman. Děti jsem vynechal, protože nevěděly, co to je,“ řekl Gondík.

Názor jednoho z občanů byl, že správný gentleman si stoupne, když žena vejde do místnosti. To je ale úplný základ. „Takže, až bude táta doma ležet v obýváku, v ruce s lahvoněm a přijde maminka, tak mu jemně naznačte: táto, vešla dáma do místnosti. Nemusí se ale zvedat úplně pořád, to by se zvedal při sledování celého fotbalového zápasu,“ vysvětloval Gondík dětem, jak se chová gentleman. Pak už se do toho opřela kapela Gentlemani.

Po nich vystoupil Milan Peroutka s kapelou Perutě, než se připravily hlavní hvězdy jarmarku – Olga Lounová a Band a po ní písničkář Xindl X. Ukázalo se, že mají mezi přítomnými Trutnovany řadu skalních příznivců. „Lounová je kočka, ale Xindl X je mému srdci blízký. Mám hlavně rád jeho texty,“ svěřil se Milan Vávra z Trutnova.

Zpestřením odpoledne bylo vystoupení společnosti Cirkus trochu jinak, konkrétně Klaunuto s velocipédy. Dva klauni ve dvou krátkých vstupech před pódiem předvedli své umění v jízdě na maxikole a maxikoloběžce. Kromě toho se mohli rodiče a jejich potomci vypravit na tři pohádky u Muzea Podkrkonoší.

 

Další Trutnovský jarmark je už minulostí. Návštěvníci ho chválili, ale občas zazněl názor, že je tak trochu stejný. „Jde hlavně o sortiment. Nic nového, každý rok v podstatě to samé. Kladem jarmarku je atmosféra, která při něm panuje. To považuji za plus,“ myslí si návštěvník Karel Zíma z Trutnova s tím, že se nechá překvapit jarmarkem v příštím roce.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama