reklama 

Nad nádražím se vznášel kouř z parního Bulíku, děti i dospělí prozkoumali depo

11.9.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1905

Trutnov – „Ještě neuměl chodit a už si hrál s vláčky. Nemluví o ničem jiném, takže bylo jasné, že dnes půjdeme na nádraží. Možná ho to jednou přejde, ale teď chce řídit lokomotivu,“ řekla nám včera na hlavním nádraží při regionálním Dni železnice maminka pětiletého Patrika, kterému zářily oči štěstím, když se blížil historický vlak tažený parní lokomotivou Bulík, jež zajišťovala vyjížďky po okolí.

Nad nádražím se vznášel kouř z parního Bulíku, děti i dospělí prozkoumali depo

Stovky lidí proudily do zdejšího depa, kde byp připraven skutečně pestrý program. Tam už na ně čekala velká výstava nejen vozidel Českých drah, ale také železničních speciálních souprav. „Tam, kam se smrtelník obvykle nikdy nedostane, má dnes možnost se podívat,“ prozradil jeden z pořadatelů akce. Po schůdcích vzhůru do kabin lokomotiv stoupali děti, maminky i tatínkové. Kdo by odolal.

„Je to strašně zajímavé. Už loni jsem využil stejné příležitosti a moc mě to zaujalo. Myslím, že tomu propadla celá naše rodina,“ schází z jedné z kabin Lukáš Málek z Trutnova a společně s manželkou a dvěma syny míří na výstavu železničních modelů, protože, jak uvedl, je také sběratel vláčků – amatér. Neznámou pro mnohé návštěvníky byla rovněž expozice funkčních modelových kolejišť a vozidel.

Při Dni železnice pořadatelé mysleli i na ty nejmenší. A ti toho také hojně využívali. Za ruku táhli rodiče k dětské zahradní železnici, kde bylo neustále narváno a děti se mohly projet. „Je to super,“ nechal se slyšet malý Jirka, „určitě se ještě svezu.“ Jeho maminka souhlasně pokyvuje hlavou. „Co se dá dělat. Tahle příležitost bude zase až za rok a navíc, co bych pro kluka neudělala,“ směje se.

Velkou „atrakcí“, i když poněkud chmurnou, byla simulace železniční nehody, kdy se srazil vlak s osobním automobilem. Všude krev, nářek zraněných a rychlá práce záchranářů. Naštěstí to bylo jenom jako a nikomu se nic nestalo. To byla pouze ukázka toho, k jakému neštěstí může na železnici dojít. „Myslím si, že je dobře, když se dnes něco takového veřejnosti předvedlo. Srážky aut s vlakem nejsou nic vzácného. Je to takové varování, co by se mohlo stát,“ okomentovala ukázku Jitka Malíková z Trutnova.

Nostalgickou vzpomínkou zejména pro starší generace, ale i podívanou pro mladší ročníky byla výstava automobilů Škoda, které bylo možné vidět na silnicích v dávnější minulosti. Naleštěné krasavce představil trutnovský klub Reincars ve svém novém muzeu. „Pamatuji se, že můj táta byl do škodovek blázen a měli jsme dlouhá léta „tisícovku“. Nedal na ní dopustit a sjezdili jsme s ní celou republiku,“ prozradil Ivan Kalousek z Vrchlabí.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama