reklama 

„Památkářský Oscar“ Europa Nostra patří baroknímu Kuksu

1.9.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 648

Kuks – Už v měsíci květnu bylo ve finském Turku porotou oznámeno, že Grand Prix prestižního ocenění Europa Nostra pro letošní rok získala obnova barokního areálu Kuks za téměř půl miliardy korun. Udělení hlavní ceny je spojeno s odměnou 10 tisíc eur.

„Památkářský Oscar“ Europa Nostra patří baroknímu Kuksu

Dnes Naďa Goryczková, ředitelka Národního památkového ústavu, cenu slavnostně převzala. Porota vybrala dvacet devět držitelů „památkářských Oscarů“ z 202 zaslaných projektů a Česká republika získala hned dvě ocenění – za obnovu barokního areálu Kuks a za vzdělávací projekt Památky nás baví.

„Je to obrovský úspěch pro Českou republiku i pro Národní památkový ústav. Hned dvakrát jsme uspěli a získali ocenění Europa Nostra, navíc je to poprvé v historii, kdy nějaký český projekt získal Grand Prix. Je to veliké ocenění všech, kteří dokáží v naší zemi navracet památkám život, a dává naší práci a nasazení smysl," uvedla generální ředitelka.

Obnova hospitalu Kuks jako nedílná součást projektu ochrany budov a krajiny má tu nejvyšší kvalitu. „Její víceoborový a mezioborový přístup považujeme za chvályhodný a měl by sloužit jako příklad pro jiné projekty obnov v Evropě,“ uvádí se v odůvodnění ocenění. Zrekonstruovaný hospital v barokním areálu je nejnavštěvovanější památka v Královéhradeckém kraji. Ročně tam zavítá více než 110 tisíc lidí, v roce 2015 to bylo rekordních 140 tisíc turistů.

Hlavním prostorem pro aktivity projektu Kuks – Granátové jablko se stalo výukové centrum, kde se konají výtvarné ateliéry, sympozia, workshopy a další akce. Turistickým magnetem je pak prohlídkový okruh prezentující historii rodu Šporků a fungování hospitálu od jeho výstavby až do současnosti.

Okruh zahrnuje nejdůležitější artefakty barokního umění: restaurovaný cyklus nástěnných maleb Tance smrti, kostel Nejsvětější Trojice, lapidárium s alegoriemi Ctností a Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna a lékárnu U Granátového jablka. Okruh je doplněn návštěvou rodinné hrobky Šporků v kryptě kostela a prohlídkou dvou expozic Českého farmaceutického muzea. Do zahrady za hospitalem se též vrátilo 144 bylinkových záhonů.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: hospital-kuks.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama