reklama 

Smutný konec obce Debrné, dnes tam stojí jediný dům

29.9.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 2096

Trutnov - Osudy některých obcí jsou pohnuté. To se týká také dnes už zaniklé vesnice Debrné, která patřila mezi nejstarší na území Trutnova a připomíná se již ve 13. století. Stávala v prostoru nad obcí Libeč a lidé říkají, že byla zatopena popílkovým jezerem, označovaného v mapách jako Mrtvé jezero.

Smutný konec obce Debrné, dnes tam stojí jediný dům

„To ale není pravda. Nicméně zánik této obce s výstavbou tohoto jezera, které zatopilo jen minimum domů Debrného, stejně souvisí. Těsně za popílkovým jezerem totiž začínala obytná zóna obce. Nikdo nechtěl žít ve vesnici v těsné blízkosti jezera,“ řekl Ondřej Vašata z Muzea Podkrkonoší.

Podle něj měla vesnice smůlu, že byla relativně odlehlá. „Po roce 1945 byla poměrně daleko od železnice, nebylo tam řádné autobusové spojení. Noví osídlenci, kteří si po válce vybírali, kde budou žít, se ohlíželi po jiných místech, třeba po Poříčí,“ uvedl muzejník. Vesnice tedy byla odsouzena k zániku. Podobné obce však vymíraly už v první polovině 20. století. Jak rostl Trutnov, obyvatelé Debrného se stěhovali do města za prací.

Od 50. let, kdy se začala stavět elektrárna, to šlo s obcí z kopce. Poslední obyvatelé Debrného odešli v 60. letech, nikdo tam nechtěl žít. Některé domy byly zbořeny, část zůstala pro hospodářské účely. Celé údolí, kromě zatopené části, obsadili zemědělci a dodnes tam jsou zbytky domů.

Ještě v roce 1930 stálo v Debrném přes 80 domů, které byly soustředěny kolem Debrnského potoka. Centrum bylo u kamenného mostu přes potok, což je jedna z mála staveb, která se v Debrném dochovala. V obci byla původně také škola, kaple, tři hostince, hasičská zbrojnice a hřbitov. V současné době tam stojí jediný dům, a ten je navíc silně poškozený. 

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Muzea Podkrkonoší
, Miloš Šálek 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama