reklama 

Vozíčkáři žasli, policejní koně odolávali hluku, kouři a nečekaným překážkám

21.9.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1154

Trutnov – Je středeční odpoledne. V zahradě před farou Církve československé husitské „zaparkovali“ členové zdejšího Klubu vozíčkářů a čekali. Netrvalo dlouho, když za plotem spatřili dvě policistky na koních, které se blížily k hlavní bráně. Idylka se brzy proměnila v policejní akci, která však vyústila zase v idylku.

Vozíčkáři žasli, policejní koně odolávali hluku, kouři a nečekaným překážkám

„Před nějakou dobou jsem potkal v Jáchymově policistu z pražské jízdní policie. To byl zrod toho, že jsem je kontaktoval a pozval do Trutnova. Myslím, že je to pro naše členy velké zpestření,“ řekl nám ředitel klubu Jan Roček. A měl pravdu. Mladé policistky Diana Šmejkalová a Pavlína Motlová si na koních Sid a Lord nasadily přilby a předvedly, jak své svěřence používají při různých demonstracích či fotbalových zápasech, kde bývá narušován veřejný pořádek, či k pátracím akcím po pohřešovaných lidech.

Vše řídili a zasvěceně popisovali policisté Vladimír Šperl, vedoucí oddělení služební hypologie Praha, a jeho zástupce Petr Doubek. Jejich oddělení jízdní policie, které bylo obnoveno v roce 1991, má nyní k dispozici celkem šestnáct koní a šestadvacet policistů. „Koně se kupují tří až čtyřletí. Můj kolega nyní bude dělat figuranta u jednotlivých ukázek,“ řekl na úvod Šperl.

Pak už se rozjela zásahová akce jako ve skutečnosti s tím, že koně prokázali, jak jsou učenliví, klidní, vyrovnaní a odolní stresovým situacím. „Každého služebního koně je třeba připravit na různé zvukové efekty,“ prozradil policista Doubek a kroužil kolem koní řinčivou řehtačkou, aniž by hnuli brvou. Mezi intenzivní zvukový vjem, který měl koně prověřit, byl výstřel z pistole, i ten však nechal oře v klidu.

„Trénujeme věci, s nimiž se koně mohou dostat do styku přímo v terénu. Na fotbale či demonstracích to bývají různé petardy, světlice či dýmovnice,“ prozradil figurant a hned předvedl několik ukázek. Prostor zahalil zelený dým, Sid a Lord trochu zaržáli, lehce zneklidněli a kouř vadil spíše přihlížejícím vozíčkářům. Koně rovněž překonávali překážku v podobě natažené plachty, která simulovala neklidný dav lidí, nebo před nimi figurant mával vlajkou. „Koně nejeví známky neklidu, jsou vyrovnaní,“ konstatoval.

Prezentace policejních koní měla mezi přihlížejícími velký ohlas. „Myslím, že je to pro jízdní policii náročná práce. Vycvičit koně tak, aby zvládali nepříjemné situace plné hluku a různých překážek vůbec není jednoduché. Byla to podívaná,“ řekl jeden z přihlížejících vozíčkářů krátce předtím, než došlo ke společné fotografii. Zároveň účastníci akce využili příležitosti, koně si pohladili a někteří je krmili zeleninou a rohlíky.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama