reklama 

Vůně wurstů a hořká chuť piva Krakonoš provázely přátelské Česko – německé dny

30.9.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1392

Trutnov – „Guten Tag Herr Bürgermeister,“ zaznělo včera odpoledne před Uffem, když se k němu blížil starosta města Ivan Adamec. A němčina vůbec byla včera i dnes hodně frekventovaným jazykem. Začaly totiž Česko – německé dny a z partnerských měst Lohfelden a Würzburg přijeli hosté.

Vůně wurstů a hořká chuť piva Krakonoš provázely přátelské Česko – německé dny

Tyto dny pořádá Společnost česko – německého porozumění Trutnov – Krkonoše spojující německou menšinu a přátele německé kultury na území Trutnova a Krkonoš. „Letos náš spolek slaví pětadvacet let od svého založení a navíc Trutnov si připomíná deset let od vzniku partnerství s městem Lohfelden a v příštím roce desetiletí s městem Würzburg,“ řekla předsedkyně společnosti Lenka Buková – Vízková. Smyslem dvoudenní akce je přiblížit veřejnosti německou kulturu a jazyk.

V souvislosti se slavnostním zahájením starosta Adamec připomenul dobu před rokem 1989, kdy podobné setkání, které dnes vypadá jako samozřejmost, bylo nemyslitelné. „Byla spuštěná tak zvaná železná opona. Takové vztahy a přátelství jako máme dnes, nebyly možné. V roce 1945 bylo původní obyvatelstvo Trutnova až na výjimky prakticky vysídleno. Tehdy ho nahradilo české osazenstvo, které vůči vysídlencům chovalo nenávist,“ vrátil se do historie starosta. 

Teprve po roce 1989 se otevřely hranice a postupně začali Češi a Němci spolu zase komunikovat, začali se poznávat a vyříkali si některé historické záležitosti. „Vysídlení obyvatelé a jejich potomci, kteří dnes žijí v Lohfeldenu a Würzburgu, na své rodné město nikdy nezapomněli. Vztahy se rozvíjejí, jsou velmi přínosné a přátelské. Ty se upevnily i vstupem naší země do Evropské unie,“ uvedl Adamec a upozornil, že spojenectví v Evropské unii se ukazuje jako bezpečný štít proti případným válečným konfliktům.

Zástupce partnerského Lohfeldenu Bernd Winters ocenil, že německá strana mohla přijet do Trutnova bez jakýchkoli překážek. „Jsem potěšen, že můžeme společně oslavit desetileté partnerství,“ prohlásil Winters, který, i když nemá německá strana u nás volební právo, vyplnil cestou do Trutnova volební listinu a dal tak hlas starostovi Adamcovi a jeho straně v souvislosti s blížícími se volbami do českého parlamentu.

Nedávná německá a evropská historie jasně ukázala, že pouze prostřednictvím komunikace a lidského soužití lze překonat konflikty a zajistit mír. Proto jsem rád, že Česko – německé dny mohou upevnit přátelství, rozvíjet partnerské vztahy a poznat kulturu obou zemí,“ poznamenal Wigbert Baumann z krajanského spolku Riesengebirgler Heimatkreis ve Würzburgu. Po oba dva dny jsou návštěvníkům v Uffu k dispozici stánky s propagačními materiály i rukodělným zbožím. U vchodu jsou velké fotografie zajímavých míst Trutnova i německých partnerských měst.

Na své si přijdou i mlsné jazýčky. Voní zde německé wursty a zapít je lze zdejším oblíbeným pivem Krakonoš. Kdo má rád výtvarné umění, může navštívit Základní uměleckou školu. V Hassově paláci vystavují trutnovské i německé děti díla zaměřená na jejich města. V Muzeu Podkrkonoší se promítají historické fotografie Trutnova. „Myslím si, že je tato akce, vzhledem k minulosti našeho města, prospěšná. Je sice třeba myslet na historii, ale zároveň se z ní poučit a pěstovat dobré sousedské vztahy,“ domnívá se návštěvník Josef Kraus z Trutnova.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama