reklama 

Zmrtvýchvstání Tance smrti, do parku se vrátí replika nacisty roztaveného pomníku

1.9.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1345

Trutnov – I sochy mají své osudy. Mezi ty, které potkal neblahý osud, nepochybně patří dílo českého sochaře německé národnosti Emila Schwantnera, které bylo v roce 1942 roztaveno nacisty. Repliku tohoto ojedinělého sousoší jako symbolu a uctěním památky 334 padlých zdejších občanů v první světové válce vytvořila trutnovská sochařka Paulina Skavova.

Zmrtvýchvstání Tance smrti, do parku se vrátí replika nacisty roztaveného pomníku

Schwantnerův pomník byl odhalen 11. září 1932 v městském parku a tamtéž bude odhalena replika sochařky Skavové na Den evropského dědictví v sobotu 9. září ve 14 hodin.  „Tohoto slavnostního aktu se zúčastní i zástupci německých partnerských měst Trutnova,“ upozornil starosta Ivan Adamec. 

 

Sochař Schwantner, žák slavného sochaře Josefa Václava Myslbeka, který jej přijal ke studiu na Akademii v roce 1909, se narodil v roce 1880 v Královci. Mezi první a druhou světovou válkou pracoval v trutnovském regionu. V dnešní Husově ulici v Trutnově měl svůj byt i ateliér.

Dnes je po něm pojmenovaná ulice na Červeném kopci. Řada jeho děl je zaměřena na protiválečnou nebo sociální tematiku. Po druhé světové válce byl tento umělec vysídlen a žil v Schönebecku na Labi, kde v roce 1956 zemřel.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv města a Pauliny Skavove

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama