reklama 

Galerie Draka i další „dračí“ akce dostaly peníze, neobešlo se to bez připomínek

2.3.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1085
 • komentářů 1

Trutnov – Unikátní Galerie Draka ve Školní ulici zasvěcená nejen legendě o vzniku města, ale také výstavním aktivitám, je už šestým rokem zdejší neodmyslitelnou kulturní institucí. Za dobu existence do ní zavítaly tisíce návštěvníků, konaly se tady desítky zajímavých a důležitých výstav. Nyní tyto aktivity podpořilo zastupitelstvo i na další roky. Neobešlo se to však bez připomínek.

Galerie Draka i další „dračí“ akce dostaly peníze, neobešlo se to bez připomínek

Příspěvek v letošním roce činí 568 tisíc korun. „V této částce jsou zahrnuty náklady nejen na pokrytí provozu, ale i na mzdy pro dva pracovníky na celý rok,“ upřesnil starosta města Ivan Adamec (ODS). Kromě toho zastupitelé schválili dotaci ve výši 1 milión 500 tisíc korun pro sdružení Trutnov – město draka na tradiční akce, jako jsou dračí slavnosti, sundávání či instalování draka na věž Staré radnice na Krakonošově náměstí.

Právě tyto aktivity patří mezi klíčové v kulturním kalendáři města. Tento příspěvek je rozložen do tří let. „Chceme, aby členové sdružení věděli, že s nimi bude město i nadále počítat,“ uvedl starosta. K tomuto rozdělení tříletého příspěvku měla výhrady zastupitelka Iva Řezníčková (KSČM). Ta mimo jiné tvrdila, že v minulých letech bylo opakovaně řečeno, že udržitelnost tohoto projektu je do letošního roku a že se bude do budoucna diskutovat o tom, zda je udržitelný i nadále. 

„A najednou, aniž by proběhla nějaká diskuse, tak schvalujeme peníze na další tři roky. Dva roky zpět se tady říkalo, že otevřeme diskusi o ukončení projektu Galerie Draka. Místo jakékoli diskuse o tom, co s ní dál, schválíme další dotaci,“ pozastavila se nad tím Řezníčková. Za tímto názorem stál i zastupitel Jiří Šedivec (ANO). „Nepovažuji za úplně šťastné spojit dohromady Galerii Draka a podporu akcí sdružení Trutnov – město draka,“ sdělil.

Starosta v této souvislosti upozornil, že pokud město nechce galerii zrušit, musí jí dát nějakou jistotu na několik let dopředu. Do toho, zda se o této věci někdy diskutovalo, vnesl nové světlo zastupitel a předseda kulturní komise Libor Kasík (ODS). Podle něj diskuse probíhala v kulturní komisi, kde mají strany své zástupce. „Diskuse se vedla v tom smyslu, zda komise doporučí či nedoporučí tento příspěvek. Logicky z toho vyplynul názor, aby byla tato činnost doporučena k podpoře i na další léta. Prošlo to tedy komisí, radou a nyní i zastupitelstvem,“ vysvětlil.

Jeho kolega Petr Přívratský (Volba pro město) prozradil, že ve městě se konala mezi občany profesionální anketa o tom, co je pro ně Trutnov. „Musím říci, že výrazně jsou na prvních místech hory, domov a drak. Myslím si, že se skutečně podařilo těmito aktivitami a podporou vytvořit nějakou identitu pro Trutnov,“ prohlásil zastupitel. Ten se navíc domnívá, že by bylo nešťastné tuto identitu nepodporovat dál.  „Ukázalo se, že pro město mají dračí slavnosti i Galerie Draka významný přínos v turistické oblasti i identifikaci občanů města s Trutnovem,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

2.3.2018 Josef Janický st.
Hlavně aby se našly peníze na opravu mostu v DSM,aby to nebyla brzy taky turistická atrakce

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama