reklama 

Sudán, poslední samec nosorožce bílého severního, je po smrti

20.3.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1002
 • komentářů 1

Smutná zpráva přišla ze Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. Sudán, poslední samec nosorožce tuponosého, jinak též bílého severního, který byl z dvorské zoo v roce 2009 poslán do rezervace Ol Pejeta v Keni, tam včera ve věku pětačtyřiceti let zemřel.

Sudán, poslední samec nosorožce bílého severního, je po smrti

„Sudán byl v posledních měsících pod neustálým veterinárním dohledem kvůli komplikacím spojeným s jeho vysokým věkem, které vedly k degenerativním změnám svalů a kostí doprovázeným rozsáhlými lézemi na kůži. Jeho zdraví se výrazně zhoršilo v posledních čtyřiadvaceti hodinách, kdy se nebyl schopen postavit,“ upřesnil Jan Stejskal, vedoucí oddělení komunikace a mezinárodních projektů v Safari parku.

Veterinární tým složený ze zástupců Safari parku Dvůr Králové, rezervace Ol Pejeta Conservancy a Kenya Wildlife Service se proto rozhodl neprodlužovat jeho utrpení a přistoupil k eutanázii. Podle Stejskala nosorožec Sudán prožil zcela neobyčejný život. „V 70. letech minulého století unikl přesunem do Dvora Králové vybití svých příbuzných ve volné přírodě,“ uvedl.

Zplozením dvou samic navíc významně přispěl k zachování svého druhu. Včera z něj navíc byly odebrány vzorky genetického materiálu, které poskytují naději na rozmnožení bílých severních nosorožců pomocí nejmodernějších buněčných technologií. „My všichni v Ol Pejetě jsme Sudánovou smrtí zarmouceni. Budeme si ho pamatovat pro jeho jedinečnou schopnost přitáhnout celosvětovou pozornost ke kritické situaci nejen nosorožců,“ řekl k smrti nosorožce Richard Vigne, ředitel rezervace Ol Pejeta.

Po Sudánově smrti zůstávají na světě poslední dvě samice nosorožce bílého severního, jeho dcera Nájin a její dcera Fatu, obě narozené ve Dvoře Králové a nyní žijící v rezervaci Ol Pejeta. „Jedinou nadějí na záchranu těchto nosorožců je v současné době vývoj metod umělého oplodnění, při nichž budou využita vajíčka z posledních dvou samic, zmrazené semeno ze severních bílých samců a rovněž náhradní matky nosorožce bílého jižního pro donošení embryí,“ dodal Stejskal.

Jak prozradil ředitel dvorského Safari parku Přemysl Rabas, Sudán byl posledním nosorožcem bílým severním, který se narodil v divočině. „Jeho smrt je krutým symbolem lidské přezíravosti k přírodě a zarmoutila všechny, kdo Sudána znali. Není však důvodem k tomu, abychom se vzdali. Měli bychom využít jedinečné situace, kdy mohou být nejmodernější buněčné technologie využity pro ochranu kriticky ohrožených zvířat,“ poznamenal ředitel.

Zemřelý nosorožec Sudán, jeho dcera Nájin a její dcera Fatu se stali inspirací pro australské umělce Gillie a Marca Schattnerovy. Ti vytvořili největší sochu nosorožců na světě, a monumentální dílo nazvali The Last Three, tedy Poslední tři. To bylo slavnostně odhaleno minulý pátek na náměstí Astor Place v New Yorku.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Stejskal, Tomáš Hajnyš

 

 

 

Diskuse

20.3.2018 Petr Jandera
Bohužel díky tehdejší ředitelce ZOO ve Dvoře Králové, Daně Holečkové, která i přes protest odborníků prosadila odsun těchto nosorožců do Afriky a tím ztížila práci vědců a odborníků pro pokus umělého oplodnění a rozmnožení, na kterém již delší dobu pracovali. Podporu jim poskytli i politici, kteří tomu vůbec nerozuměli jako byl truhlářský mistr, pan Bém, ze Dvora Králové (ODS) a ekonomický inženýr, pan Ruml, z Paky (KSČM) a další, kteří byli v té době v představenstvu ZOO. Za mrzký peníz (konkrétně za výlet do Afriky) souhlasili s odsunem těchto vzácných nosorožců bílých, severní formy a tak tyto druhy téměř najisto odsoudili k vyhynutí. Tak to dopadne vždy, když bláznivý "rádoby odborník" zneužije neznalost hloupých politiků.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama