reklama 

Trutnov se přidal k solidární kampani, na stožáru před úřadem vlaje tibetská vlajka

10.3.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 892
 • komentářů 1

Trutnov – Anexe Tibetu Čínou, dlouhodobé porušování lidských práv v této zemi a již devětapadesáté výročí Tibetského národního povstání, které začalo 10. března 1959 v hlavním městě Lhase, kde propukla revolta odpůrců čínského komunistického režimu. To jsou hlavní motivy dlouholeté solidarity, kdy se vyvěšuje tibetská vlajka.

Trutnov se přidal k solidární kampani, na stožáru před úřadem vlaje tibetská vlajka

Přestože výročí připadá na dnešek, už včera, ostatně jako každoročně, se k této iniciativě připojilo i město Trutnov. Starosta Ivan Adamec, a místostarostové Hana Horynová a Tomáš Hendrych vyvěsili tibetskou vlajku na stožár před městským úřadem. Město se k této solidární akci připojilo už téměř na začátku, kdy se vlajky začaly vyvěšovat i v České republice.

„Shodli jsme se na tom, že to budeme dělat touto formou každý rok, jako připomínku čínské anexe Tibetu. Tibetský národ měl právo na svůj stát a Čína jim ho sebrala. Proto se každoročně připojujeme ke kampani Vlajka pro Tibet,“ uvedl starosta.

Při povstání Tibeťanů zemřelo více než 80 tisíc tamních obyvatel a další více než milion v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 140 tisíc. Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se za posledních deset let sebeupálilo 152 Tibeťanů. Někdy se jim přezdívá tibetští Palachové.

Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. Letos v zemi vyvěsilo vlajku přes 737 radnic, více než stovka škol včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů v zemi.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

10.3.2018 Josef Janický st.
Již před třemi lety jsem starostu při příležitosti otvírání čerpací stanice CNG upozorňoval,že to co tak emotivně vyvěšují není vlajka Tibetu.Ale je to marný,je to marný,je to marný.Proč třeba asi nevyvěsí naši vlaku modrým klínem ven ?

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama