reklama 

Trutnov měl hrdelní právo a tři brány pro delikventy, věznice zrušili v roce 1954

15.6.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1740

Už od středověku se každé město potýkalo s delikventy, kteří páchali různé zločiny. Bylo je tedy třeba zajistit a poté potrestat. K tomuto účelu od 15. do 18. století sloužily v Trutnově tři věznice, které byly součástí opevnění města. Horní brána stávala v místě dnešní restaurace City a směřovala k Hornímu Předměstí. Střední brána byla v prostoru nynější pěší zóny v Horské ulici v blízkosti Restaurace 1. Dolní brána pak v současné Slezské ulici, kde má sídlo Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Trutnov měl hrdelní právo a tři brány pro delikventy, věznice zrušili v roce 1954

„Šlo o masivní kamenné objekty, odkud se zločinci neměli šanci dostat,“ upozornil Ondřej Vašata z Muzea Podkrkonoší. V té době mělo město Trutnov hrdelní právo a mohlo těžké zločince popravovat. Tyto exekuce se vykonávaly na náměstí nebo na vrchu Šibeník. V uvedených věznicích delikventi čekali na rozsudky. V kronice Simona Hüttela se lze dočíst příběhy o tom, kdo, proč a za jakých okolností skončil ve vězení.

Například na počátku 16. století na trutnovském hradě došlo k zvlášť závažnému zločinu, který poškozoval nejen krále, ale i celé království. Trio kumpánů – Velký Polák, Kadrman a Kývač zde totiž razili falešné mince. Jejich čin byl odhalen, všichni tři byli zatčeni a uvězněni v Horní bráně, kde čekali na rozsudek. „Bylo jasné, že dostanou nejvyšší trest. Tito zločinci v Trutnově popraveni nebyli, ale přikovali je k vozu a odvezli do Prahy, kde byli upáleni,“ uvedl muzejník.

V Dolní bráně byl také uvězněn zdejší farář Hirsch. Ten se sice nedopustil žádného závažného zločinu jako raziči falešných mincí, ale „vyfasoval“ trest za to, že byl velkým pijákem alkoholu. Naproti tomu popravě neušel trutnovský občan Pavel Kolbe. „Provinil se tím, že zavraždil svoji těhotnou ženu,“ čte z Hüttelovy kronika Vašata. V roce 1494 byl uvězněn v Dolní bráně a potom odsouzen k smrti. Na vrchu Šibeník byl lámán kolem.

Protože opevnění města časem postrádalo smysl, byly brány postupně bourány. Později vznikla potřeba vybudovat vězení nové. Podle plánů z roku 1799 byla postavena v roce 1801 nová budova věznice. Měla deset malých cel a dvůr, kde se mohli vězni procházet. Největší počet vězňů tímto arestem prošel v roce 1885, kdy zde bylo uvězněno celkem 877 osob.

 

Po připojení města k nacistickému Německu, kdy v říjnu 1938 do Trutnova přišla německá armáda, skončilo demokratické Československo.  Němcům nebyli po chuti hlavně Židé a antifašisté, kteří skončili v této věznici. „To jim v tu chvíli paradoxně zachránilo život a uchránilo je to před trutnovskými nacisty. „Ti tloukli na dveře věznice a toužili po židovské krvi,“ připomenul muzejník. Nakonec ale Židé stejně skončili v koncentračních táborech, odkud se už většinou nevrátili.

Věznici, která byla zrušena v roce 1954, za druhé světové války využívalo gestapo. Později byl objekt také různě využíván, například v letech 1960 až 1975 v něm sídlil Okresní archiv. Dům s číslem popisným 93 stále stojí, a to v místě, kde se v současné době stýkají ulice Vězeňská a Na Vrchu. „Dodnes se mu říká stará věznice, ale budova je prázdná,“ dodal pracovník muzea. V letech 1946 až 1947 se uvažovalo o stavbě nové věznice na Středním Předměstí v blízkosti soudu, kde je dnes autobusové nádraží. K tomu však již nedošlo.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Muzea Podkrkonoší


 

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama