reklama 

Unikátní historický areál Kuks ovládne velkolepý barokní rej

14.6.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1177

Kdo neví, jak naložit s volných časem o víkendu, určitě neudělá chybu, když se vypraví na nedaleký Kuks. V sobotu od 9 do 19 hodin se tam uskuteční velkolepé Barokní slavnosti s hrabětem Šporkem a organizátoři návštěvníky přenesou o tři sta let do minulosti.

Unikátní historický areál Kuks ovládne velkolepý barokní rej

„Návštěvníky čeká svět masek, nádherných šatů a dámských vějířů, ale i kyrysů a zbraní. Potkají průvody urozených pánů, komtes a dvorních dam, kejklíře, artisty a hudebníky. Kuks obsadí císařská kavalerie. Uvidí život ve vojenském ležení i turnaje na koních. A nakonec večerní barokní ples Ctností a Neřestí,“ lákají na tuto barokní událost pořadatelé.

Nebudou chybět ani živé obrazy ze Šporkovy doby, hudba, tanec, barokní jarmark či dobové atrakce pro děti. Celý příběh se odehrává v Kuksu v létě roku 1729, uprostřed společenského reje a veselí lázeňské sezóny. Hrabě František Antonín Špork, zakladatel a majitel zdejšího panství, má ale starosti. Jeho spory s jezuity ze sousedství narůstají.

„Páter Antonín Koniáš ho teď navíc obvinil ze shromažďování a šíření kacířských textů. Císař Karel VI. proto vysílá do Kuksu oddíl kyrysníků pod vedením hejtmana Kryštofa Voračického z Paběnic. Mají dorazit dnes. Hrabě ale právě na tento den přichystal velkolepou slavnost pro významné hosty z celé Evropy…,“ přibližují sobotní děj organizátoři.

Slavnosti zahájí Jeho Hraběcí Milost. Za zvuku slavnostních fanfár osobně přivítá vzácné hosty v kukských lázních. Z celodenního velmi pestrého a bohatého programu lze kromě toho vypíchnout například lovecké troubení s fanfárami a hru na lovecké rohy v podání Souboru loveckých nástrojů, součásti Šporkova osobního doprovodu.

Za pozornost bude zcela jistě stát vojenská přehlídka výcviku a výzbroje císařské pěchoty. Dále barokní rej, při kterém hrabě udílí audience a na počest hostů křtí nový kukský parfém i obrazy Ctností a Neřestí. Lze si také dokonce udělat selfie se Šporkem. Vrcholem slavností nepochybně bude barokní ples, kterého se hrabě s celou svojí družinou a vzácnými hosty osobně zúčastní a navíc se smíří s páterem Koniášem.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv zkuskuks.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama