reklama 

VIDEO: Ukázky historických zbraní začaly stylově, salvou z pušek historické jednotky

29.6.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1094

Kdo má rád vojenskou historii, zbraně a rozmanité militárie, měl by zavítat do Muzea Podkrkonoší v Trutnově. Tam se totiž právě teď koná výstava nazvaná Zbraně z muzejní sbírky. Ta byla zahájena stylově před budovou muzea salvou z pušek členů zdejšího Klubu vojenské historie. Potom se už dokořán otevřela expozice nejen pro milovníky vojenství.

VIDEO: Ukázky historických zbraní začaly stylově, salvou z pušek historické jednotky

Výstava představuje sečné, bodné i střelné zbraně z období od 14. století do 20. století. Vystaveny jsou nejen meče, šavle a pistole, ale také vojenské a lovecké pušky, zbraně trutnovských ostrostřelců, hákovnice, raritní balestra či romantické napodobeniny zbraní z 19. století. Jednou z největších rarit sbírky i expozice je nepochybně gotický meč.

„Tento vzácný meč byl v 70. letech nalezen při kopání základů garáže v lokalitě Vápenka. Přiznám se, že nám tato skutečnost trochu motá hlavu. Je totiž patrně starší než první osídlení Trutnovska v druhé polovině 13. století a tento meč může být ještě starší, zpočátku 13. století,“ řekl nám kurátor výstavy, muzejník Ondřej Vašata.

Ten v této souvislosti upozornil na další zajímavosti, z nichž jedna je spojena s bitvou mezi Prusy a Rakušany, která se odehrála v roce 1745. „Všichni mluví o roku 1866 a o velké prusko – rakouské válce. Že ale o 121 let dříve vypukla neméně významná bitva, o tom se dnes moc neví. My tady máme z té doby dělové koule, granáty, střepiny… Zřejmě i pruská šavle byla nalezena na bojišti,“ uvedl kurátor.

Vzácností sbírky je rovněž hradební puška - hákovnice z 15. století, kterou používalo každé správné středověké město na obranu před nepřítelem. Na výstavě jsou k viděni i meče ze 16. století, bojová halapartna, lovecká kuš z přelomu 16. a 17. století včetně napínáku, pušky ostrostřelců, zvané terčovnice, lovecké pušky, z nichž jedna pochází z nedalekého Pilníkova. Dále jsou tu šavle francouzské jízdy, z lokality mezi Rakouskem a Maďarskem či turecká a maďarská šavle.

„Máme také exponáty ze sbírky šlechtického rodu Czerninů – Morzinů, který žil od 17. století ve Vrchlabí. Od 19. století začal budovat rozsáhlou sbírku militárií, kterou pak za druhé světové války přesunul do zámku v Horním Maršově. Když byly na rod uvaleny Benešovy dekrety, protože byl  považován za nepřátelskou šlechtu, o sbírku přišel a dostala se do trutnovského muzea. Později byla přesuuta do Prahy,“ přiblížil Vašata.

Muzeum Podkrkonoší se může z této sbírky pochlubit zbraní zvanou balestra, která vystřelovala  kamenné kuličky a sloužila k lovu pernaté zvěře.  Ve vitrínách jsou také zbraně z první světové války, jako například rakouská puška Mannlicher, pěchotní ruská puška Mosin, dánská vzácnost, jediná puška z této země ve sbírce, s níž bojovali Američané za první světové války, samopaly sovětský i německý z druhé světové války. „Vystavené zbraně nejsou střelby schopné a jsou znehodnocené,“ upozornil kurátor.

Aby mohla tak rozsáhlá sbírka v muzeu vzniknout, o to se velkou měrou zasloužil Petr Kopecký, bývalý dlouholetý muzejník a člen Klubu vojenské historie Trutnov (na doůním snímku). „Je především jeho zásluhou, že sbírka militárií je u nás v muzeu tak bohatá a jsou v ní opravdu parádní kousky, které nám ostatní muzea závidí a občas si je půjčují. Kdyby nebylo jeho úsilí, nebyla by ani tato sbírka. Proto jsme si mohli dovolit vytvořit tak obsáhlou výstavu,“ doplnil ředitel muzea Vlastimil Málek. Výstava potrvá do 30. srpna.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama