reklama 

Zemřel Valerián Spusta, legenda horské služby a významný lavinový výzkumník

11.6.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 927

„Valerián byl pro nás nejen skvělým kolegou, obětavým a vynikajícím záchranářem a naprostým profesionálem. Byl především opravdovým kamarádem, na kterého jsme se všichni mohli spolehnout jak během náročných záchranářských zásahů, tak i v osobním životě,“ řekl k Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše , k Valeriánovi Spustovi, který zemřel v pátek 8. června.

Zemřel Valerián Spusta, legenda horské služby a významný lavinový výzkumník

Podle náčelníka legenda horské služby a významný lavinový výzkumník miloval celým srdcem svoji práci a nikdy neváhal nasadit vše, když šlo o pomoc jiným. „Byl to člověk, který se lavinové problematice věnoval od počátku 60. let a významně se zasadil o její podrobné popsání v Krkonoších,“ uvedl náčelník.

Spusta byl jedním z prvních držitelů Ceny ředitele Správy KRNAP. „Odešel jsi za našimi vzory Hančem a Vrbatou, a také za svým bratrem Štefanem, který spolu s kolegou Janem Messnerem 16. ledna 1975 zahynul při záchraně člověka na vrcholu Sněžky,“ vzkázal zesnulému Jirsa.

Krkonoše úmrtím Spusty přišly o dalšího ze svých synů. „Budeme na Tebe vždy vzpomínat a připomínat si tvé jméno spolu s dalšími, kteří obětovali životy horám. Valeriáne, kamaráde, kolego, navždy Horám zdar!“ dodal náčelník. Poslední rozloučení s Valeriánem Spustou se uskuteční ve středu 20. června ve 13 hodin mší svatou v kostele Sv. Petra ve Špindlerově Mlýně.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Horská služba Krkonoše

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama