reklama 

Cestování? Vášeň a droga. Jiný kraj, jiný mrav, říká Šálek

29.7.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 643

Někteří trutnovští fotografové jsou známí tím, že rádi cestují po světě. Nejen kvůli focení, i když to především, ale také kvůli poznávání cizích destinací. V souvislosti s tím jsme oslovili tři známé fotografy Vladimíra Groha, Ctibora Košťála a Miloše Šálka. Každý z nich je kovaný světoběžník, i když každý tak trochu jinak, jak je patrné z minirozhovorů.

Cestování? Vášeň a droga. Jiný kraj, jiný mrav, říká Šálek

Vaše výjezdy do zahraničí jsou spojeny s focením. Co ale pro vás osobně cestování znamená? Je pro vás vášní? Co vám přináší především?
Za ty roky se určitě stalo vášní a já se vždy těším, až začne zimní období a já vyrazím někam do teplých krajů. Je to pro mě fotorelax, cestování mě nabíjí energií. Baví mě poznávat jinou kulturu, jinou krajinu, ochutnávat místní speciality. Cestuju vždy s partou a batohem na zádech na vlastní pěst.

Na kterou destinaci rád vzpomínáte, nebo nikdy nezapomenete?
Určitě na první vzdálenou cestu na Kubu v roce 2007, velké přípravy, nejistota, napětí, co tam bude, až tam budu. To byl vždy můj sen. Když jsem stále dokola prohlížel diapozitivy od rodičů, kteří ostrov svobody navštívili v osmdesátých letech, říkal jsem si, že tam se prostě chci také někdy podívat. A tím to začalo. Od té doby vyrážím minimálně jednou ročně na fotoexpedici. Za ty roky už jsem procestoval spoustu míst. Když nepočítám plno evropských států, tak to byly Kuba, Srí Lanka, Kambodža, Hong Kong, Kostarika, Indie, Brazílie - Rio de Janiero, Filipíny, Izrael, Tanzanie, Omán, Panama, Vietnam a letos Uganda.

Jakou lokalitu v cizině, kde jste se pohyboval, byste doporučil k návštěvě Trutnovanům a proč?
Každá destinace nabízí něco jiného, nedá se říct, kam by měli jet. Ať zamíří kamkoliv, zvláště do exotických destinací. Poznají, že jiný kraj je jiný mrav a určitě se budou vracet rádi domů a s jiným pohledem. Osobně doporučuji v zimě někam do tepla. Je to úžasný zážitek. U nás je zima a já chodím v tričku, kraťasech a užívám si slunce. Mám rád cestování nalehko, takže tyhle destinace mě vyhovují, než se tahat s velkým a těžkým batohem plného teplého oblečení, už takhle stačí ta fotovýbava. Z těchto cest připravuji každý rok promítání pro veřejnost v kině Vesmír, letos to bude z lednové cesty do Ugandy. Už mám i termín, bude to v pondělí 22. října od 19 hodin.

Kam se chystáte a na co byste rád zaměřil objektiv vašeho fotoaparátu?
Příští rok bych chtěl vidět mimo jiné Mayské pyramidy, takže to vypadá na Guatemalu. Záleží ale na dostupných letenkách v daný termín, v který budu moct vyrazit, také na situaci v dané lokalitě, už několikrát plánovaná destinace vyšla až další rok. Na cestách fotím všechno možné, hlavně ale živá reportážní fota.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Miloše Šálka

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama